>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kafkas Halkı Yemekleri Bekletmez

Uzun yaşamak için sadece gıda seçimine değil, pişirme yöntemlerine de dikkat etmek gerek.
 
   
 
 
     

Kafkas halklarının kendilerine özgü bir yemek pişirme usulleri var. Yemek pişirmeyi, deyim yerindeyse bir sanat haline getirmişler ve geleneksel tarzda ama son derece akılcı bir beslenme yöntemi uyguluyorlar.

Bu akılcı beslenmenin yanı sıra, düzenli uykuyu, beden hareketlerini de ihmal etmiyorlar. Bütün bunların kaynağında, akılcı beslenmenin yattığını özellikle vurgulamak gerekiyor.

Kafkas halkları, sadece gıda seçiminde değil, pişirme yöntemlerinde de büyük farklılıklar gösteriyor. Uzun yaşamak için sadece gıda seçimine değil, pişirme yöntemlerine de dikkat etmek gerek.

Yemeğin iyi pişmesi ve gıdaların besin değerini muhafaza edebilmesi için gereken temel şart, kısık ateş.

ÖNCELİKLE ŞUNU UNUTMAYIN;

Kısık ateşte ve yavaş yavaş pişirdiğiniz herhangi bir yemek, aceleye getirilmiş bütün yemeklerden çok daha değerli ve besleyici. Kafkaslar’da yapılan da bundan ibaret zaten.

Bir başka özelliği de pişirilen yemek, bir öğünde tüketilir yani yemek bekletilmez. Çünkü bir başka öğün için ısıtılan yemek besin değerinin en az yüzde 20’sini, kaynatılan yemek ise yüzde 40’ını kaybediyor. Üstelik bekletilen yemek yiyen insana fayda değil zarar veriyor.

KAFKASLAR’DAN YEMEK TARİFİ;

Koyun etini, keyfinize ve damak tadınıza uygun her türlü sebze ve baharat ile birlikte mümkün olduğunca kalın bir tavanın veya tencerenin içine yerleştirin. Tencereyi de, mümkünse odun ateşinin, odun ateşi yoksa havagazı ocağının üzerine koyun.

Çok az bir ısı ile sebze ve etin birbirinin suyunu emmesine fırsat tanıyın. Sebze ve et, belli bir doygunluk noktasına geldikten sonra bu kez kendi özsularını bırakacak ve besinler o özsuyunun içinde ağır ağır pişecektir.

Ağır ateşte pişirme, hem sebze ve etin dağılmasını, hem de gıdalardaki besin değeri yüksek vitaminlerin parçalanmasını önlüyor.

Kafkas halkının yemek kültürünün ana özelliklerinden birisi de sıvı yemektir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>