>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kalp Krizi İle Mücadelede En Önemli Şart Beslenme...

Sağlıklı beslenmenin anahtarı doğru gıdaları sağlıklı bir şekilde alabilmekte yatıyor.
 
   
 
 
     

Sağlıklı beslenmek sürekli marul yemek ve lezzetli olan her şeyden uzak durmak anlamına gelmiyor. Zaten böyle bir diyete isteseniz de devam edemezsiniz. Dolayısıyla sağlıklı beslenmenin anahtarı doğru gıdaları sağlıklı bir şekilde alabilmekte yatıyor.

YAĞLAR VE KARBONHİDRATLAR

• 40 milyar yağ hücresi

Vücudumuzda 40 milyar yağ hücresi bulunuyor. Biz yemek yemenin bilinçli bir karar olduğunu zannediyoruz. Ancak aslında ne kadar yediğiniz vücudunuzdaki yağ miktarına bağlı. Yağ hücreleri çok küçük. Öyle ki tek bir çikolatadaki yağı depolayabilmeniz için milyonlarca yağ hücresine ihtiyacınız var.

• 6 kat genişliyor

İşte ihtiyacınızdan çok daha fazla kalori aldığınızda bu yağ hücreleri daha da genişliyor ve 6 katına kadar çıkıyor. Kilo verirken ise, aktiviteleri yavaşlasa da sayıları kolay kolay azalmıyor. Üstelik yağ hücreleri boylarına oranla çok fazla kan akışına ihtiyaç duyuyor.

DOYMUŞ YAĞLAR NEDEN KÖTÜ?

Kalp hastalığı riskiniz varsa kolesterolünüzü düşürmeniz tavsiye edilecektir. Bunun için kolesterolü düşük besinler değil doymuş yağ oranı düşük besinler yemelisiniz. Doymuş yağlar oda sıcaklığında katı halde bulunur. Hayvansal yağların tümünde ve etlerde bol miktarda doymuş yağ vardır. Doymuş yağlar daha fazla kolesterol üretilmesine ve kötü kolesterol LDL seviyesinin artmasına neden olur. Damarların tıkanmasına yol açabilir, kalp hastalıklarının da temel nedenlerindendir. Gün içinde tükettiğiniz kalorinin en fazla yüzde 10'u doymuş yağ olmalıdır.

CİPSTEKİ YAĞLAR NEDEN TEHLİKELİ?

Hidrojenin sıkıştırılması ile elde edilen ve genellikle hazır satılan gıdalarda bulunan trans yağları hiç tüketmemelisiniz. Yani gün içinde tükettiğiniz besinlerin en fazla yüzde 10'u kırmızı et, patates kızartması olmalı; margarin, bisküvi ve cipsten ise tamamen uzak durmalısınız. Bunlar yerine zeytinyağı kullanmayı deneyin. Ancak bu iyi yağları istediğiniz kadar yiyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Gün içindeki yağ tüketiminiz asla toplam kalorinin yüzde 35'ini geçmemeli.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>