>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kanseri önleyen üç silah

ABD'de yapılan üç ayrı araştırmada, Çin'de tedavi amaçlı kullanılan Ban Zhi Lian bitkisinin, zencefilin ve yeşil çayın kanserin önlenmesinde...
 
   
 
 
     
ABD'de yapılan üç ayrı araştırmada, Çin'de tedavi amaçlı kullanılan Ban Zhi Lian bitkisinin, zencefilin ve yeşil çayın kanserin önlenmesinde etkili olduğu ortaya çıktı.

Minnesota Üniversitesi'nde görevli bilim adamları Ann Bode ve Zigang Dong, zencefil ekstresinin etkisini 17 fare üzerinde denediler.Farelerin 4'üne bir süre zencefil ekstresi veren bilim adamları, daha sonra bütün farelere insanlardan aldıkları kalın bağırsak kanseri hücreleri bulaştırdılar. 15 gün sonra 13 farede tümör tespit eden bilim adamları, zencefil verilen farelerde tümör gelişmediğini saptadılar.

Nebraska eyaletindeki Union College'de görevli bilim adamları, Çin'de çeşitli hastalıklara karşı kullanılan ve kansere karşı etkili olduğuna inanılan, ''Scutellaria Barbata'' ya da ''Ban Zhi Lian'' diyeadlandırılan bitkinin etkisini incelediler. Araştırma sonucunda, bitkiekstresinin farelerde prostat kanserinin büyümesini azalttığı ortaya çıktı.

Tucson kentindeki Arizona Kanser Merkezi'ndeki bilim adamları, yeşil çayın etkisini
araştırdılar. Bu kez insanlar üzerinde yapılan araştırmada, 118 sigara tiryakisine 4 ay boyunca günde 4 fincan yeşil ya da siyah çay içirildi.

Bilim adamları, 4 ay sonra katılımcıların, kanserin neden olduğu DNA hasarlarında vücudun
ürettiği 8-hidroksi-deoksi-guanosin (8OhdG) düzeyini ölçtüler. Yeşil çay içen katılımcıların 8OhdG düzeyinin yüzde31 oranında düştüğü, siyah çay içenlerin 8OhdG düzeyinin düşmediği tespit edildi.

kaynak: www.hurriyetim.com.tr

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>