>

SAĞLIKLI YAŞAM

Kürtaj Doğum Kontrol Yöntemi Olarak Kullanılıyor!

Türkiye'de erkekler sperm kanalının bağlanması anlamına gelen Vazektomiyi tercih etmeye başladı. Ayrıntılar için tıklayın!
 
   
 
 
     
Kadınlar ise en çok doğum kontrol yöntemini olarak rahim içi aracı tercih ediyorlar. Kürtajın da doğum kontrol yöntemi gibi görüldüğü ortaya çıktı.

SSK Ankara Etlik Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi Başhekimi Ali Haberal, Türkiye’nin en önemli sorunlarından birinin nüfus artışı olduğuna dikkat çekti. Kürtajın doğum kontrol yöntemi olmadığı halde öyleymiş gibi görüldüğüne dikkat çeken Haberal, “Toplumun bu konuda ciddi bir bilgi eksikliği var, toplumun bilgilendirilmesi gerekiyor” dedi.

Kadınlara en çok uygulanan doğum kontrol yönteminin rahim içi araç (RİA) olduğunu bildiren Haberal, erkeklerin sperm kanalının bağlanması anlamına gelen vazektomiyi tercih ettiğine işaret etti. Vazektominin erkekler için son derece kolay ve rahatlıkla 5 dakikada yapılabildiğini söyleyen Haberal, “Gerekli açıklama yapılırsa Türk toplumunun bu yönteme ilgisinin artacağına inanıyorum. Türk toplumu bu konularda çekimser. Erkek bilgilendirilince bu yöntemi kabul ediyor. Yöntem kesinlikle eşlerin cinsel yaşamını etkilemiyor. Yöntemin özelliği geriye dönüşü olmaması. Yöntemi daha çok bir daha çocuk istemeyen çiftler tercih ediyor” diye konuştu.

Haberal, 2002 yılında hastaneden 4 bin 706 kişinin aile planlaması hizmeti aldığını, 15 bin 793 kişinin danışmanlık hizmeti aldığını bildirirken, bunların yüzde 38’ine rahim içi araç, yüzde 36’sına kürtaj, yüzde 12’sine hap, yüzde 6’sına vazektomi, yüzde 9’una tüpligasyon (kadın yumurtalık kanalının bağlanması) uygulandığını bildirdi. Haberal geçen yıl 378 erkeğe vazektomi, 152 kadına tüpligasyonu uygulandığını söyledi.

Doğum kontrolünde en son cilt altına yerleştirilip düzenli hormon salarak korunmayı sağlayan implantlar olduğunu belirten Haberal, Sağlık Bakanlığı ile birlikte Hacettepe Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı’nın koordinatörlüğünde Dünya Sağlık Örgütü’nün yürüttüğü araştırma projesinde yer aldıklarını bildirdi. Haberal, bu çerçevede, SSK’lı hastalara ücretsiz implant taktıklarını bildirirken, 3-5 yıl yüzde 100 koruma sağladığını bildirdi. Haberal, “Biz proje kapsamında yöntemi ücretsiz uyguluyoruz” dedi.

Hormon salgılayan rahim içi araçların da olduğunu kaydeden Haberal, “Bunlar implantların bir değişiği. Hormonlar kanamaların fazla olmasını engelliyor. 5 yıl süreyle rahat kullanılabiliyor” dedi.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>