>

SAĞLIKLI YAŞAM

Leke tedavisinin tam zamanı!

Güneşin insan vücuduna temas ettiği bölgelerde oluşan lekeler, güneş ışınlarının en az olduğu dönemde başlanan tedaci ile yok edilebiliyor.
 
   
 
 
     
Güzellik Uzmanı Nermin Bulur, yüz ve vücutta görülen istenmeyen lekelerin, çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiğini söyledi.

Güneş ışınlarının bu lekelerin oluşumunda etkili olduğunu anlatan Bulur, özellikle güneş gören yüz, dekolte bölgesi, omuz başları, sırt,el üstü gibi bölgelerde kahverengi lekelerin kendini gösterdiğini ifade etti.

Lekelerin yanlış bronzlaşma ve güneşlenmelerden sonra artış gösterdiğini vurgulayan Bulur, yaş ilerlemesiyle birlikte el üstünde de bu lekelerin görülmeye başlandığını kaydetti.

Yine gebelikte görülen hormonal düzensizliğe bağlı özellikle güneşgören yerlerde ve yüzde lekelere rastlandığını belirten Bulur, tende görülen bazı cilt hastalıkların da leke bırakabildiğini ifade etti.
Bulur, bu tip lekelerin bayanlarda daha çok görüldüğünü belirterek, şunları söyledi:

''Güneşten gelen A ve B ışınları melaninleri ortaya çıkararak lekeleri görünür kılıyor. Güneş etkisiyle oluşmuş lekeler aslında, zaten ciltte var olan renklerin ortaya çıkmasıdır. Bu lekeler herhangibir sağlık problemi olarak düşünülmemeli. Ancak estetik olarak bakıldığında hoş görünmüyor. Bu nedenle çeşitli tedavi yönetimleri ilebu lekeleri yok etmek mümkün.''

PEELİNG (TÖRPÜLEME) TEDAVİSİ

Lekelerin peeling adı verilen törpüleme tedavisi ile yok edilebileceğini belirten Bulur, ancak peeling öncesi cildin buna hazırlanması gerektiğini anlattı.
Tedaviye başlamak için de uygun zamanın seçilmesi gerektiğini belirten Bulur, ''Tedaviye, güneş ışınlarının etkili olmadığı bir dönemde, yani içinde bulunduğumuz bu aylarda başlanmalı. Çünkü bu tedavi 4-5 ay sürdüğü için ancak bu aylarda başlandığı takdirde etkiliolur. Güneş ışınlarının yoğun olduğu bir dönem ise tedaviyi zorlaştırır'' diye konuştu.

Haberturk

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>