>

SAĞLIKLI YAŞAM

Liposuction nedir?

Spor, diyet, vs ile inceltilemeyen bölgelerde fazla yağlarınız var ve kurtulmak istiyorsunuz... İşte vücudun her yerinde uygulanabilen Liposuction hakkında öğrenmek istedikleriniz.
 
   
 
 
     
Liposuction (Yağ alma)

Estetik plastik cerrahinin gelişmesi ve ilerlemesiyle liposuction uygulamaları hızla artmış ve günümüzde lokal anestezi ile yapılabilen günlük cerrahi bir işlem olmuştur.

Liposuction fazla olan yağların sıvı ile eritildikten sonra çok ince kanüllerle vakum uygulanarak emilmesi işlemidir. Liposuction'ın kelime anlamı LİPO = yağ, SUCTİON = emmek, yani yağ emmek, çekmek olarak Türkçe'ye çevrilebilir

Islak teknik denilen günümüzün Liposuction tekniğinde fazla yağ olan bölgelere bol miktarda serum fizyolojik, lokal anestezik ve epinefrin denilen kanamayı azaltıcı bazı ilaçların karışımı verilir. Yağ hücrelerinin aralarına giren su sayesinde hücreler daha kolay dışarı çekilebilir. Böylece şişirilen bölge daha kolay biçimlenmekte ve her hangi bir kanamayı önlemektedir. Bu sayede eskiden kuru teknikte olduğu gibi hastalara kan vs... vermeye gerek kalmadan basit ve hastayı tehlikeye atmadan daha fazla yağ alınabilir.

İdeal hasta; spor, diyet, vs ile inceltilemeyen bölgelerde fazla yağları olan hastalardır. Liposuction vücudun her yerinde uygulanabilir. Kadınlarda sıklıkla karın, bel, kalça, basen, sırt, boyun, bacak ve diz içlerinde, erkeklerde memelerde (jinekomasti) karın ve bel bölgeleri gibi.

Bu bölgelerdeki fazla yağların alınmasıyla hastanın vücut hatları düzelir ve hasta daha estetik ve zayıflamış görünür. Aslında bir zayıflama metodu değildir, vücut hatları düzeldiği için hasta zayıf görünür. Örneğin, basen ve belden alınan yağlarla buralarda incelme sağlanır, böylece hastanın kalça boyutları küçülür, bu da onu zayıflamış gösterir.

Liposuction, selülit denilen ve kadınlarda cilt anatomilerinden dolayı ortaya çıkan durumun tek tedavi yöntemidir. Kalıcı ve etkili olarak tedavisi ancak Liposuction ile mümkündür.

Liposuction ergenlik yaşını geçmiş sistemik bir hastalığı olmayan kadın veya erkeklere rahatlıkla uygulanabilir. İşlem, yağlı bölgelere sıvı verilerek yağların eritilip sıvı hale gelmesi ve enjektör veya vakum ile çekilmesi prensibine dayanır. Hastanın tercihine bağlı olarak lokal veya genel anestezi ile başka estetik ameliyatlarla birlikte de (Ör; meme büyütme, karın germe gibi) uygulanabilmektedir. Halk arasında söylenen Liposhaping, lipoline, liposoft gibi terimler tamamen aynı tekniktir. Bunlar sadece sanki yeni ve farklı bir şey yapılıyormuş gibi bir hava verilerek hasta çekmek için kullanılmaktadır.

Ameliyat sonrası
İyileşme ve normal günlük aktiviteye dönüş şaşırtıcı derecede çabuk olur. Hastalar genellikle aynı gün veya ertesi gün normal yaşamlarına döner. Hastane veya klinikte kalmayı gerektirmez. Sıkı bir çorap veya korseyi yaklaşık 3-4 hafta süre ile giyerler ki bu işlem sonrası iyileşmeyi hızlandırmak için gereklidir. Morluklar ıslak teknikte kuru tekniğe oranla oldukça azdır ve 2-3 haftada tamamen kaybolur. Ağrı yok denecek kadar azdır ( kuru teknikte çok fazla ) ve hastalar ancak Liposuction yapılan yerlerine bastıklarında ezik, çürük ağrısı duyarlar.

Riskler
Sanıldığının aksine emboli riski diğer bütün ameliyatlarda olduğu kadardır ve oldukça nadirdir. Hastalarda bazen uygulama alanlarında geçici uyuşukluk olur.

Şişmanlık
Liposuction şişmanlık tedavisinde kullanılmaz ancak hasta diyet ve egzersizlerle zayıfladıktan sonra uygulanırsa daha etkili olur.

Op.Dr. Nuri Battal
Plastik ve Estetik Cerrahi Uzmanı
Nispetiye Cad. 19-5 (Akmerkez Karşısı )
Akatlar, Etiler, İSTANBUL

Tel:0(212) 351 51 28-29

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>