>

SAĞLIKLI YAŞAM

Plateste Bant Seçimine Dikkat

Plateste bantların seçimi nasıl olmalı? İşte cevabı…
 
   
 
 
     

Son yıllarda özellikle kadınlar arasında popüler hale gelen platesin bir parçası olan renkli bantların (thera-bant) yanlış seçimi ve kullanımının ciddi yaralanmalara neden olduğu bildirildi.

Platesteki egzersizlerin mutlaka uzman gözetiminde yapılması gerektiğini kaydeden plates uzmanları, egzersizlerin uzman denetimden öğrenildikten sonra uygulanmasının daha sağlıklı olacağını aktardı.

Egzersizin birçok kas iskelet sistemi sorununun vee kronik hastalığın tedavisinde fizyoterapi ve rehabilitasyon biliminin vazgeçilmez bir tedavisi yaklaşımı olduğunu anlatarak, hem koruyucu rehabilitasyonun bir parçası hem de yaralanmalar sonucu ortaya çıkan hareket kısıtlığının, ağrı kontrolü ve motor fonksiyon yeteneğinin yeniden kazandırılması için de egzersizin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Uzmanlar ayrıca platesin her yaş grubunca yapılabileceğini ve bu yöntemle yapılan eğzersizlerin omurga rahatsızlığı için tedavi edici olduğuna dikkat çekti.

There-bantların seçiminde kişinin egzersizlerle neyi amaçladığının da etkili olduğunu söyleyen uzmanlar, bantlardaki rengin kuvveti belirlediğini kaydetti.

There bantların kuvvet oranlarına göre bej, sarı, kırmızı, yeşil, mavi, siyah, gri ve altın renklerinin bulunduğunu dile getiren plates uzmanları, rengin seçiminde hareketin yapılacağı bölgenin önemli olduğuna, bandın direncinin rengin açık veya koyu olmasına göre değiştiğine dikkat çekti.

Bantların seçiminde kadın ve erkek ayrımı da yapmak gerek. Çünkü erkek ve kadınların kas kuvveti farklı oranlarda. Kadınların düşük, erkeklerin ise yüksek dirençli bantlarla başlaması daha mantıklı.

Egzersizin en önemli avantajı duruşu bozukluklarını zamanla düzeltiyor. Özellikle masa başında yoğun ve stres içindeki çalışma en çok omurgayı etkiliyor. Doğru egzersizlerle boyun, sırt ve beldeki ağrılar ve kamburluklar düzeltilebilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>