>

SAĞLIKLI YAŞAM

Mantar'ın damarlardaki mucizesi

Japon bilim adamları, mantarlarda bulunan kimyasalların damarlardaki tehlikeli yağ birikimini engellediğini saptadılar...
 
   
 
 
     
Proceedings of the National Academy of Science dergisindeki habere göre, Japon bilim adamları, mantarlarda bulunan kimyasalların damarlardaki tehlikeli yağ birikimini engellediğini saptadılar.

Mantarlarda bulunan beauveriolid adlı kimyasal maddeler sayesinde arteroskleroz tedavisinde yeni adımlar atılabilecek.

Kitasato Üniversitesi'nde görevli bilim adamları, beauveria türündeki mantarlarda bulunan kimyasalların hücrelerde yağ depolanmasını önlediğini araştırmayla doğruladılar ve bu kimyasalların nasıl işlediğini ortaya çıkardılar.

Buna göre, beauveriolid denilen maddeler, kolesterol ve yağ asitlerinin, hücreler tarafından depolanan damlacıkları oluşturmasını engelliyor. Beauveriolidler ayrıca, ACAT isimli enzimin işlevini engelleyerek, hücrelerin damlacıkları almasını önlüyor.

Mantarlardaki kimyasalların, arteroskleroz olan farelerin damarlarındaki yağ birikiminin yüzde 50 oranında azalmasını sağladığını belirten bilim adamları, ağırlıklı olarak yağlı besinler verilen farelerde bile kimyasalların olumlu etki ettiğini kaydettiler.

Bilim adamları, ACAT enziminin işlevini engelleyen ilaçlardaki ishal ve böbrek üstü bezlerinde hasar gibi yan etkilerin, bu kimyasallarla tedavide görülmediğini ifade ettiler.
www.hurriyetim.com.tr
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>