>

SAĞLIKLI YAŞAM

Menopozda depresyon riski üç kat daha fazla

Menopoz nedeniyle fiziksel sorunlar yaşayan kadınların büyük bir bölümü bu dönemde depresyona giriyor.
 
   
 
 
     
Son yıllarda gelişmiş ülkelerde menopoz sonrası kadınların oranı tam üç kat artış gösteriyor. Dünya üzerindeki her üç kadından biri, bugün menopoz sorunu ile birlikte yaşıyor. Menopozun bir gelişim dönemi olduğunu, psikiyatrik bir hastalık olmadığını anlatan İstanbul Tıp Fakültesi Liyezon Psikiyatrisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sedat Özkan, "Menopoz dönemindeki psikolojik belirtiler fizyolojik sebepler yanında, bireysel, kültürel, sosyal ve yaşa özgü faktörlerle ilgilidir. Ancak bazı durumlarda menopozun biyolojik etkilerine psikolojik sorunlar da ekleniyor" diyor.

İLAÇ GEREKEBİLİR

Depresyon, duygu oynamaları ve kaygının menopoz dönemlerinde çok sık rastlanılan durumlar olduğunun altını çizen Prof. Dr. Sedat Özkan, "Gece terlemeleri, cinsel işlev bozukluğu, libido azalması, uykusuzluk, baş ağrısı gibi pek çok belirti aslında psikolojik gibi görülse de, hormonal değişiklikten kaynaklanır ve klasik menopoz tedavisi ile düzelir. Ancak bunun yanında ortaya çıkan depresyon, kadınların bu dönemi daha sıkıntılı geçirmesine yol açar ki, bu durumda hormonal tedavinin yanında depresanlara da ihtiyaç oluyor" diyor.

EŞİ DESTEKLEMELİ

Bununla beraber östrojen eksikliğinin ruh hali üzerine direk etkisi bulunduğunu anlatan Jinemed uzman doktorlarından Meriç Karacan, "Bazı kadınların menopoz döneminde depresyona eğilimleri artar. Ancak bu durumu tamamen hormonal değişikliklere bağlamak olası değildir. Bu dönemde yaşlanma ve başka hastalıkların da ortaya çıkması, genel hali olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Kadınlar cinsel çekiciliklerinin kalmadığını, kilo aldıklarını düşünebilirler. Özellikle erkek eşine psikolojik olarak destek olamıyorsa, kadında stres artacaktır" diye konuşuyor

Sabah

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>