>

SAĞLIKLI YAŞAM

Mesleğinize göre vitamin kullanın !

ABD'li beslenme uzmanı Earl Mindell, hangi meslekte hangi vitaminin kullanılması gerektiği konusunda bilimsel açıklamalarda bulundu.
 
   
 
 
     
Asıl mesleği eczacılık olan, Los Angeles'ta Pasifik Batı Üniversitesi'nde beslenme profesörü olarak görev yapan Earl Mindell, 'B kompleksin ve vitaminin stresi nasıl azalttığını, E vitamininin dayanma gücünü nasıl artıracağını öğrendim' diyerek henüz öğrencilik yıllarında vitaminlerin yararlarını nasıl keşfettiğini anlatıyor.

YEDİKLERiNİZE BAKIN

Vitaminlerin dışarıdan takviye edilebileceği gibi doğrudan besinlerden de alınabileceğini hatırlatan Mindell, bunun için başta dengeli beslenmeyi öneriyor ve dengeli beslenip beslenmediğimizi ortaya koymak için 'Gıda Kılavuz Piramidi'ni örnek gösteriyor. 'Tamamlayıcılar, yemek yemeden işe yaramaz' diyen Mindell'a göre öncelikle beslenmenizde tahıl, ekmek, hububat, sebze meyve porsiyonlarının olması gereken miktarlarda olup olmadığını gözden geçirmeniz gerekiyor.

HANGİ İŞE HANGİ VİTAMİN?

Mindell'in vitaminlerin kullanımında önemle vurguladığı noktalardan biri de meslekler. Mindell Vitamin Programı olarak adlandırdığı bir program hazırlayan mesleklere göre reçeteleri şöyle:

Yöneticiler: Gerilim ve stresin günlük yaşamınızın bir parçası ve enerjinin bir gereksinim olduğunu kabul ederek şunları kullanın; Sabah akşam 50 miligram B kompleks, günde iki kez 1 tablet DMAE (zihinsel işlevi geliştiren tamamlayıcı) ve 60 miligram kompleks gingko biloba, günde bir iki kez kalsiyum ve magnezyum.

Bilgisayar kullanıcıları: Göz yorgunluğunu hafifletmek ve sinirleri rahatlatmak için; sabah ve akşam 50 miligram B kompleks, günde iki kez 500 miligram kalsiyum ve 250 miligram magnezyum, günde iki kez ginkgo biloba, günde bir kapsül koenzim - Q10 ve E vitamini kompleks.

DUYGUSAL ETKİLER

Gece çalışanlar: Metabolizma üzerinde ağır bir fiziksel ve duygusal etkisi vardır. Yeme ve uyku düzeni altüst olur, vücudun ritmi bozulur ve vücut daha fazla stres altına girer, hastalık olasılığınız artar. Şu tamamlayıcıları kullanmanız yararlı olur; D vitamini, uyku zamanından yarım saat önce 1 - 2 tablet 500 miligram kalsiyum ve 250 miligram magnezyum.

Doktorlar: Uzun süre çalışma, stres ve mikroplar, vitamin ve minerallere ihtiyacınızı artırır. Sabah-akşam 50 miligram B kompleks, enfeksiyonların riskini azaltmak için C vitamini, sabah ve akşam 500 mg kalsiyum ve 250 mg magnezyum kompleks alın.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>