>

SAĞLIKLI YAŞAM

Metabolizmayı hızlandırmanın 5 yolu

Metobolizmanız yaşam kaliteniz için çok önemli. İşte Metabolizmanızı hızlandıran 5 yol…
 
   
 
 
     
EGZERSİZ YAPIN

Koşma, hızlı yürüme, yüzme, bisiklete binme gibi aktiviteler kalori yakmanıza yardımcı olur ve siz egzersiz yaparken metabolizmanız hızlanır. Egzersizden sonra da belirli bir süre metabolizmanız hızlı çalışır.

KASLARINIZI ÇALIŞTIRIN

Haftada 2-3 nkez yapılan ağırlık kaldırma ya da diğer çekme, kıvırma gibi güçlendirici egzersizler, metabolizmanızı hızlandırır. Bu tür aktiviteler kaslarınıız çalıştırır ve kaslar vücuttaki yağdan daha fazla kalori yakar. Çok kaslıysanız, otururken bile çok kalori yakarsınız.

METABOLİZMANIZI HIZLANDIRAN YİYECEK TAVSİYELERİ

Yeterince beslenin, en az 1000 kalori alın. Hızlı, şok diyetler yaptığınızda ya da 1000 kalorinin altında beslendiğinizde, metabolizmanız yavaşlayacak ve depoladığınız enerjiyi kullanacaktır.

HER 4- 5 SAATTE BİR YİYİN.

Vücut yiyecekleri sindirir ve emilimini sağlar, böylece metabolizmayı hızlandırır. Buna yiyeceklerin termik etkisi denir. Her 4-5 saatte bir atıştırarak ya da yemek planınızı buna göre ayarlayarak hareket edin.

HER ÖĞÜNÜ PROTEİNLE İLİŞKİLENDİRİN.

Protein yağ ve karbonhidratlarla karşılaştırıldığında metabolizmayı hızlandıran en önemli etkendir. Protein içeren yiyecekler kasları korur ve daha çok kas oluşmasını sağlar.

Örneğin 63 kilo olan biri her gün 70 gr protein almalıdır. Balık, tavuk, hindi, yağsız biftek, yağsız süt, yoğurt, yumurta ve kuru bakliyat protein açısından zengindir.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>