>

SAĞLIKLI YAŞAM

Migrene karşı stres

Avustralya'da yapılan yeni bir araştırmaya göre, migrenden şikayetçi olanların bu ağrılarını önlemenin yolunun 'daha az değil daha çok stresten geçtiği' bildirildi.
 
   
 
 
     
Melbourne'li araştırmacıların yaptığı açıklamaya göre, migren nöbetlerinden kurtulmak için nöbete neden olan olaydan kurtulmaya çalışmak, bu semptomları daha de kötüleştiriyor.

RMIT Üniversitesi'nden psikoloji profesörü Paul Martin, "Migrenden kurtulmanın yolu kaçıp saklanmak değil, kaygılarınızla yüzleşmektir" dedi.

Bulgular; migren hastalarına, o çok bilindik yüksek sesten, yüksek ışıktan ve stresten uzak kalmayı öneren tıbbi tavsiyeleri boşa çıkardı. Prof. Martin, araştırmanın, şu an doktorlar tarafından uygulanan yöntemlerin "çok kötü tavsiyeler" olduğunu ortaya çıkardığını belirtti.

Araştırma, yaşları 19 ila 65 arasında değişen ve migrenin çeşitli seviyelerinde bulunan 300 hasta üzerinde yapıldı. Peter Martin, kısa süreli migren nöbetlerine maruz bırakılan insanların daha fazla hassaslaştığını, uzun süreli migren nöbetlerine maruz bırakılan insanların ise daha az hassaslaştığını gördüklerini; nöbete neden olan şeylerden kaçınmaya çalışmanın ise, hiç de iyi bir fikir olmadığını söyledi.

Araştırma süresince hastalara, çözmeleri için strese neden olabilecek türden zor kelime bulmaca oyunları verildi. Martin, "Migren hastaları kısa süreli strese maruz kaldıklarında gerilimleri fazla oluyor ve hiç tahammüllü olmuyorlar. Ancak bulmacayı uzun süre ve düzenli bir hızda yaptıklarında, daha fazla tahammül gösterdiklerini gördük. Sorunlarla başa çıkma ve kendini toplamanın yolu, bunun üstüne gitmekten geçer. İşte keşfettiğimiz şey bu" diye konuştu.

Prof Martin, "Amacımız, insanların gidip kendilerini migren hastası yapmaları değil. İşimizin amacı, aşama aşama daha fazla nöbete dayanma ve dayanma sınırlarını kontrollü bir şekilde artırmaktır" şeklinde konuştu.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>