>

SAĞLIKLI YAŞAM

Pilates 'le tedavi

Düzenli egzersiz, sağlıklı bir yaşam için çok önemli. Özellikle kas-iskelet sorunu yaşamış kişilerin, fizik tedavi sonrasında spordan faydalanmaları öneriliyor
 
   
 
 
     


İlk kez Nişantaşı Formed’te, spor fizyoterapisti önderliğinde uygulanan pilates dersleri, bu alanda önemli bir boşluğu dolduruyor.

Birinci Dünya Savaşı sıralarında Joseph Pilates tarafından geliştirilen Pilates, dansçılar, atletler ve sakatlanmış askerlere yaptırılan egzersizler bir araya getirilerek hazırlandı. Bugün Madonna gibi pekçok ünlünün form tutmak için tercih ettiği yöntem, iyileştirici özellikleri nedeniyle fizik tedaviye yönelik programların içinde de yer alıyor.

Nişantaşı Formed’te gerçekleştirilen Pilates dersleri, Pilates eğitmenliği sertifikası olan spor fizyoterapisti tarafından yürütülmekte. Katılımcı sayısı altı kişiyi geçmeyen ve her hastanın sağlık sorunları göz önünde bulundurularak şekillendirilen tedaviden önce, hastalar fizik tedavi uzmanı tarafından muayene ediliyor. Muayene sonuçlarına göre egzersizler uygulanıyor.


Fizik Tedavi Merkezi’nin Uzmanlarından Dr. Cavit Meclisi, pilates derslerinin büyük bir ihtiyaçtan doğduğunu anlatarak, şöyle konuştu: Kas-iskelet sorunu yaşamış kişilerin ileri tedavileri, ancak Pilates gibi egzersiz temelli programlar ile tamamlanabilir. Çünkü normal spor programları, sağlık sorunu yaşamış kişiler için uygun değil. Ayrıca, hastalar da sorunun tekrarlanması korkusu ile egzersiz yapmıyorlar. Ne yazık ki ülkemizde, hasta çalıştırmaya yönelik özel bir antrenörlük sertifikası bulunmuyor. Tüm bu etkenleri düşünerek, doktor kontrolünde özel bir egzersiz programı hazırlamaya ihtiyaç duyduk. Gövde kaslarını kuvvetlendirme ağırlıklı bir program olması nedeniyle Pilates’i tercih ettik.

Fizik tedavi uygulamaları ile hasara uğramış bölgenin geleneksel anlamda iyileşmesi tamamlanmış olsa da, azalmış genel eklem hareketleri, kuvvet ve vücut hareketlerini kontrol etme sorunları, eğitimin ve egzersizin birlikte yürütüldüğü program ile çözülüyor. Bu şekilde, sakatlanma döneminden sonra bazen tüm eklem ve kaslara yansıyan sorunlar giderilebiliyor ve ileride tekrarlamalar önlenebilyor.

Egzersizler, genel kas hareketliliğini ve vücut farkındalığını sağlıyor. Örneğin, kişi yaşam tarzından kaynaklanan omuz eklemlerinde hareket kısıtlılığının tam farkında olmayabilir. Gövde çalışmaları sırasında kişi bedenini yeniden keşfediyor. Elbette bunların yanı sıra, bir sporu düzenli uygulamanın getirdiği vücut toparlanması ve pozitif enerji gibi sonuçlar da alınıyor.

Ağrılara Karşı Pilates

Pilates’in tıbbi olarak en sık önerildiği hasta grupları, boyun, sırt ve bel ağrısı olanlar, genel kuvvetlendirmeye ihtiyaç duyanlar ve sporcuların rehabilitasyonu. Ancak, Pilates programı tüm kas-iskelet sorunlarına uyarlanabildiğinden birçok hastalık grubu ve hastada uygulanabilir.

Günümüzde uygulanan Pilates, kas-iskelet sisteminin kondisyonunu artırmak için, rehabilitasyon görmüş özellikle omurga hastalarında, üst düzey atletlerde ve dansçılarda kullanılıyor. Tekniğin temel özelliği, düzgün vücut mekaniği kullanma, omuz ve kalça kuşağını stabilize etme, dengeli solunum eğitimi ve kasları büyütmeden kuvveti artırmak.

Pilates üzerine temellendirilen bir rehabilitasyon programı, hasara uğramış bölge üzerine yoğunlaşmak yerine, vücudun bir bütün olarak çalıştığı ve bu hareket zinciri içinde sakatlanmış bölgenin zayıf halka olduğu farkındalığını artıran egzersizleri öğretmekle başlıyor. Hastanın sakatlanma etkisinden kurtulması amaçlanırken, öncelik tüm kas-iskelet sisteminin kondisyonunu artırmaya veriliyor. Kuvvet ve farkındalık gelişene kadar, egzersizler dirençsiz biçimde ya da çok az direnç kullanılarak yapılıyor. Zamanla daha zorlayıcı hareketler ekleniyor.

FORMED Nişantaşı Tel: 0212 291 50 31


Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>