>

SAĞLIKLI YAŞAM

Rahim ağzı kanserinde dev adım...

Rahim ağzı kanseri aşısı denemelerde başarılı sonuç alındı.
 
   
 
 
     
Rahim ağzı kanseri (cervical kanser) aşısının ilk büyük çaplı denemesinde, deneysel aşının kısa dönemde kanseri önlemede ve lezyonların kansere dönüşmesini engellemede yüzde yüz etkili olduğu belirlendi.

İlaç firması Merck & Co.'dan yapılan açıklamada, genetik mühendisliğiyle hazırlanan "Gardasil" adlı aşının 100'den fazla siğil virüsü (HPV) tipinden ikisi olan HPV 16 ve 18'in bulaşmasını önlediği belirtildi. Cinsel ilişkiyle bulaşan bu iki virüs tipi, rahim ağzı kanseri vakalarının yüzde 70'ine neden oluyor.

Diğer tip HPV virüsleri de rahim ağzı kanseri ve diğer ağrılı cinsel organ lezyonlarına neden olabiliyor.

"Gardasil" aşısının son aşama testine ABD ve diğer 12 ülkeden cinsel olarak aktif durumdaki 16-26 yaş arası 10 bin 559 kadın katıldı. Kadınların yarısına 6 aylık dönemde 3 doz aşı vurulurken, kontrol grubunu oluşturan diğer yarısına boş doz (plasebo) verildi. 6 ay sonra hala virüs bulaşmayanlardan aşı vurulanların hiçbirinde ortalama iki yıllık takip döneminde kanser veya kanser öncesi lezyonlara rastlanmazken, boş doz verilenlerden 21'inde kansere rastlandı.

Merck şirketinin "Gardasil" aşısını geliştiren klinik grubunun başkanı Dr. Eliav Barr, aşının deneme safhasında yüzde yüz etkin olmasının çok seyrek görülen bir şey olduğunu belirterek, "Şampanyaları patlatıyoruz" dedi.

İlk araştırmadan sonra, devam eden araştırmaya yüzlerce kadının daha eklenmesiyle yapılan ikinci deneyde ise tek doz verilen aşının yüzde 97 etkili olduğu belirlendi. İkinci araştırmaya katılan ve aşı yapılan 5 bin 736 kadından sadece birinde kanser ya da kanser öncesi lezyona rastlanırken, aşı olmayan 5 bin 766 kadından 36'sında kanser ya da kanser öncesi lezyona rastlandı.

Barr, yüzde 97 etkinliğin daha gerçekçi bir sonuç olduğunu, çünkü hastaların bazen ilk aşıdan sonraki aşılarını veya testlerini kaçırdıklarını ya da geciktirdiklerini belirtti.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>