>

SAĞLIKLI YAŞAM

Ramazan Sonrası Artık Beslenmeye Dikkat

Ramazan ayının bitmesiyle kendini özgür sofralara bırakırken, sizin de bir anda hızlı kilo almanıza ve sağlıksız beslenmenize neden olabilir.
 
   
 
 
     

Ramazan ayında oruç tutan ve farklı bir beslenme düzenine alışan bedeniniz bir anda yeni beslenme düzenine ayak uyduramaz. Uzun saatler aç kalmak, iftar saatinde hızlı tüketilen yiyecekler mide ile ilgili sorunların yaşanmasına zemin hazırlar. Evoria.com uzmanları bedeninizin yeni beslenme düzenine alışması için şunları tavsiye ediyor.

Ramazan boyunca iki öğün yemeğe alışan bedeninizi, oruç bitiminde 3 öğüne çıkartarak yavaş yavaş düzenlemeniz gerekiyor. Yediklerinizin miktarına ve kalorisine dikkat etmelisiniz. Oruç sonrası her saat başı kalorili yemeklere yönelirseniz beslenme düzeninizde bozulma olur.

Oruca alışan bedenin bayram ile birlikte tükettiği ağır yemekler ve tatlılar kilo alımını arttırır. Evoria.com uzmanları fazla miktarda şekerli çay ve kahve tüketmenin, hamur işlerini fazla yemenin, tatlı tüketimini arttırmanın, yapılan beslenme yanlışları arasında yer aldığını belirtiyor.

RAMAZAN SONRASI ÖNERİLERİ

Sıvı dengesini yitiren vücudunuzun Ramazan sonrası sıvı dengesini günde en az 2.5 litre su içerek sağlamaya çalışmalı, kan şekerindeki dengesizlikleri düzenleyen tarçını beslenmenize eklemeye özen göstermelisiniz. Ekmek, makarna, pilav, tatlı, börek gibi kilo aldırıcı özelliği bulunan besinleri olabildiğince az tüketmeye çalışmalısınız. Sebze ve meyvenin sağlıklı beslenme de önemli rol oynadığını unutmamalısınız. Beslenmenizde lif oranı yüksek sebze ve meyveleri tüketmelisiniz. Bayramdan sonra belli bir süre tatlı yemeyi azaltmalı ve tatlı ikramlarını karşınızdakileri kırmak pahasına reddetmelisiniz. Tatlı tüketirseniz ardından süt ve yoğurt grubundan yarım porsiyonluk bir besin tüketerek, kan şekerinizin dengelenmesini sağlamalısınız. Bayramda çokca şerbetli tatlı yediğiniz için bayramdan sonra ağır şerbetli tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlıları tercih etmelisiniz.

SPOR EGZERSİZLERİ YAPMAYA ÖZEN GÖSTERİN

Evoria.com uzmanları spor ve egzersiz yapmanın herzaman için sağlıklı bir aktivite olduğunu belirtiyor. Ramazan sonrası alınan besinlerin kiloya dönüşmemesi için düzenli spor yapmayı öneriyor. Açık havada yapılan yürüyüşler sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır. Mümkünse her gün, olmazsa haftada 3 gün mutlaka yürüyüş yapmaya özen gösterin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>