>

SAĞLIKLI YAŞAM

Renklerin gücünü keşfedin...

Dinlenmek istediğimizde en çok ne istersiniz? İşte metabolizmada sağlıklı bir denge sağlamak için renk enerjilerinden faydalanma şekilleri...
 
   
 
 
     
Renk terapisi uzmanları, renk terapisini şöyle tanımlıyorlar: “Metabolizmada sağlıklı bir denge sağlamak için renk enerjilerinden faydalanma işlemi.”

Renk terapistleri her rengin belli bir özelliği olduğunu ve bu özelliklerine göre de çeşitli hastalıkların tedavisinde iyi sonuçlar verdiğini iddia ediyorlar. Her rengin bir de tamamlayıcı rengi var. Kırmızıyı turkuvaz, turuncuyu mavi, sarıyı mor, yeşili macenta tamamlıyor. Bazen renkleri tek tek, bazen de tamamlayıcı renkleriyle bir arada kullanmayı tercih ediyorlar.

Ruslar’ın geliştirdiği bir renkle teravi yönteminde, gözlük biçiminde bir alet kullanılıyor. Bedeninizin hangi renge ihtiyacı varsa, belli sürelerle o gözlük sayesinde ihtiyacınız olan renge bakıyorsunuz. Kimi tedavi yöntemlerinde de vücudun hasta bölgesine renkli ışık veriliyor.

PEKİ RENKLERİN NE İFADE ETTİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

Kırmızı canlandırır:
Canlı, neşeli ve cazip görünmek istediğinizde ne renk giysi giymeyi tercih edersiniz? Tabii ki kırmızı. Renklerle terapi uygulayanlar da kırmızının bu özelliğinden yararlanıyorlar. Kırmızının, sahip olduğu yoğun enerji nedeniyle, insanların fiziksel öğelerini uyandırdığını ve daha etkin bir biçimde faaliyete soktuğunu söylüyorlar.

Ama, dikkat çektikleri bir nokta var: Kırmızı, intikam, kin, mantıksız bir cesaret, aşk ve seks duygularını da harekete geçirebileceği için dozunu iyi ayarlamak gerekiyor. Kırmızı, aşırı bir dozda uygulandığı takdirde, duygusal düzensizliklere ve depresyona yol açabiliyor.

Her şeye rağmen kırmızı, vücut sıcaklığını arttırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için uygun bir renk.


Turuncu neşelendirir:
Turuncu, neşenin ve bilgeliğin sembolü. Turuncunun insanlardaki sosyalleşme duygularını faaliyete geçirdiği söyleniyor. Turuncu adale sistemine de iyi geliyormuş.

Tabii onun aşırısının da olumsuz sonuçları var. Turuncunun aşırı kullanımı, sinir sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle onu yeşil ve mavinin tonlarıyla birlikte kullanmak gerektiğine dikkat çekiliyor.

İnsanlar, depresyon ve duygusal dengesizlik hallerinde ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında da turuncuya başvurulabilirlermiş.


Yeşil sakinleştirir:
Yeşil sembolik olarak ümidi temsil eder. Yeşil, dünyada en çok bulunan ve en çok çeşidi olan renktir. Renk terapistleri ağaçları, ormanı sevmemizin, onun sakinleştirici bir özellik taşımasına bağlıyorlar. Sinir sistemini dengeleyici, ritmik düzeni koruyucu ve ateş düşürücü etkileri olduğunu söylüyorlar. Dostluk, ümit, inanç ve barış duygularının geliştirilmesinde de yeşil rengin enerjisinden faydalanıyorlar.

Ayrıca, yeşili kalp rahatsızlıklarında, yüksek tansiyonda, baş ağrısı ve bitkinlik hallerinde tedavi amaçlı olarak kullanıyorlar.


Sarı moral verir:
Sarının verdiği enerjinin, kişinin zihinsel faaliyetlerimizi her yönüyle harekete geçireceği iddia ediliyor. Moral bozukluğunu giderebileceği gibi yaşama sevinci ve gücü de aşılayabilir, sarının yardımıyla insandaki iyimserlik ve kendine güven duyguları artarmış.

Renk terapistleri, sindirim, mide, bağırsak ve mesane rahatsızlıklarında sarı rengi kullanıyor ve sarı renk ve onun altın sarısı tonlarının, hem hayati vücut fonksiyonları, hem de zihin üzerinde olumlu etkiler yarattığını söylüyorlar.


Mor dengeler:
Mor, denge rengi. Bu yönüyle de, fiziksel ve ruhsal dünyamızın enerjileri arasında sağlıklı bir denge kurulmasını kolaylaştırıyormuş. Eklem iltihabı hastalıklarında, maviye yakın mor renk kullanılıyor.

Ayrıca, bazı sindirim sistemi sorunlarının giderilmesi ve çeşitli minerallerin vücut tarafından kullanımı, bu renk ile ayarlanabiliyormuş. Mor, insanlardaki rüya aktivitelerini de geliştiriyormuş.


Mavi dinlendirir:
Mavinin dinlendirdiğini deneyimlerimizle biliyoruz. Denizin karşısında oturup seyretmekten daha dinlendirici ne olabilir ki? Renk terapistleri de bunu iddia ediyorlar. Vücut enerjisini dengelediğini, solunum sistemini güçlendirdiğini, yüksek tansiyonu düşürdüğünü, çeşitli boğaz sorunlarını giderdiğini söylüyorlar.

Ayrıca sezgilerin güçlendirilmesi ve üzüntü duygusunun giderilmesi için, mavinin çok uygun bir renk olduğunu belirtiyorlar. Mavinin enerjisi, sanatsal duyguların ve ilham kaynaklarının geliştirilmesinde de etkiliymiş.


Lacivert yatıştırır:
Renklerle tedavi alanında, mavinin diğer koyu tonları gibi lacivert de, ruhsal ve fiziksel rahatsızlıkların giderilmesinde çok etkin bir yere sahip. Lacivertin de yatıştırıcı ve dinlendirici bir yanı olduğundan söz ediliyor.


Kaynak:
www.efeslight.com.tr
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>