>

SAĞLIKLI YAŞAM

Saç Dökülmesi

Nedenleri, kendiniz ne yapabilirsiniz, önleme, diğer nedenler ve çocuklarda saç dökülmesi.
 
   
 
 
     
Şikayet

Saçınız anormal bir hızla azalıyor veya dökülüyor.

Nedenleri

Areatik alopesi : Bir ya da birkaç yerde hızla saçınız dökülüyor, ama enfeksiyon veya başka bir hastalığınız yok ve saç deriniz normal. Sık görülen bu durumun nedeni gerginlik, depresyon, öteki duygusal etkenler veya bilinmeyen bir şey olabilir. Çoğunlukla 6 – 9 ay içinde boşluklarda yeni saçlar çıkar.

Erkeklerde kellik : Saçınız yavaş yavaş azaldı ve şakaklardan ya da alından başlayarak geriye doğru yok olmaya başladı. Bu, kalıtımsaldır, androjene (“erkek” hormonu) aşırı hassasiyetten kaynaklanabilir ve tedavisi yoktur. Saçsızlıktan rahatsız oluyorsanız, peruk kullanabilir veya saç ektirebilirsiniz.

Saçkıran : Saç derinizde saçsız, derisi pul pul olmuş ve kaşınan bölgeler var. Püstüller ve akıntı da olabilir.

Saç derisine uyguladığınız ilaçlarla saç diplerindeki mantar geçmiyor. Bu durumda mantara karşı ağızdan bir ilaç almanız gerekebilir.

Hipotiroidizm : Saçınız seyrek, topak topak ve kuru; izah edemediğiniz bir yorgunluk, kas ağrısı, soğuğa dayanıksızlık, kabızlık ve şiddetli adet görme söz konusu. Tiroid bezi faaliyeti azlığı söz konusu olabilir ve sentetik tiroid ilaçları almanız gerekebilir.

Kadınlarda androjen fazlası : Saçınız şakaklarda ya da başınızın tepesinde azalıyor, yüzünüzde ise kalınlaşıp fark edilir hale geliyor. Aşırı yağlı bir cildiniz de olabilir. Aşırı “erkek” hormonu genetik veya menopoz ya da ilaçlar, özellikle de doğum kontrol hapları ve menopoz hormonları yüzünden olabilir. Bu dengesizlik genellikle giderilebilir. Ender olarak yumurtalıklardaki veya androjen hormonu üreten adrenal bezlerindeki bir tümörden kaynaklanabilir.

Kendiniz Ne Yapabilirsiniz?

· Çok alkalinli şampuanlar kullanmayın.

· Havluyla sıkı sıkı veya aşırı sıcak kurutma makinesiyle kurutmayın. Saçınızı mümkün olduğu kadar kendi kendine kurumaya bırakın.

· Fırça değil, tarak kullanın.

· Peruk, saç ektirme, örme ve lokal minoksidil seçenekleri pahalıdır ve etkisi azdır. Kadınlar minoksidile daha iyi tepki verir. Eğer 18 yaşından küçükseniz veya kalp sorunlarınız varsa, minoksidil kullanmayın. Bebek ve çocuklar ya da hamileler minoksidil kullanmamalıdır.

· Saçınızı sürekli sımsıkı örmeyin ya da tutturmayın; sıcak saç kıvırma maşası veya bigudi kullanmayın; saçınızı açtırmayın, perma yaptırmayın veya boyatmayın.

Önleme

· Gıdanıza dikkat edin.

· Saçınıza özenli davranın.

· Aşırı profesyonel saç değişikliklerinden kaçının.

· Klorlu havuza fazla girmeyin.

· Başkasının tarak ve fırçasını kullanmayın; enfeksiyon bulaşabilir.

Öteki Nedenler

· Yaşlanma
· Yüksek ateş
· İlacın yan etkisi
· Mantar enfeksiyonu
· Zararlı saç bakım tekniği
· Kanser kemoterapisi
· Gıdasızlık
· Sürekli saçları çekme ve yolma


Çocuğunuzun Tedavisi

Bebeklerin saçı, başlarını yastığa, sandalyeye ve koltuklara sürttükleri için çoğu kez dökülür. Yerine genelde daha gür saçlar çıkar.

Çocukların saçı genellikle sıkı saç örgüsü veya atkuyruğu ya da birbirlerinin veya kendilerinin saçlarını çekmeleri nedeniyle dökülür. Eğer çocuk sürekli saçlarını çekiyorsa, sağlık uzmanına ya da doktora danışın.

Saçkıran söz konusuysa, çocuğun saç fırçasını yıkayın ve yeniden enfeksiyon kapmayı önlemek için saçını sık sık tarayın. Başlıkları ve saç tokalarını da yıkayın. Tedaviden sonra saçlar yeniden çıkacaktır.
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>