>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlık Mutfakta başlar

Sağlıklı beslenmek demek sadece doğru yiyecekleri tüketmek anlamına gelmiyor. Mesela sütlü tatlı yapımında şekerin en son katılması gerekiyor.
 
   
 
 
     
Bu besinlerin hazırlanma aşaması da en az seçilen besinler kadar önemli. Mesela sütlü tatlı yapımında şekerin en son katılması gerekiyor. Çünkü, sütle temasa geçen şeker, tepkimeye neden olduğu için proteinin etkisini azaltıyor. Yine yoğurdun suyunun kesinlikle dökülmemesi gerekiyor. Bunun sebebi ise yoğurt suyunda insan sağlığı için son derece önemli olan "riboflami" proteinin bulunmasından.

Sağlıklı beslenmek için mutfakta dikkat edilmesi gerekenlerden bir başka şeyde yemeklerde kullanılan yağlar. Yapılan araştırmalar yanan yağda kanserojen maddelerinin arttığını artaya koyuyor. Yumurtanın fazla haşlanmasıyla sarısının etrafında oluşan yeşilimsi tabaka ise yumurtanın besin değerini düşürüyor. Ayrıca zararlı mikroorganizmalardan korunması için yumurtaların yıkanmadan saklanması gerekiyor. Yiyeceklerin kurutulması için de gölgeli ve havadar ortamların tercih edilmesi lazım. Yemekleri pişirirken yüksek ısıda uzun süreli olarak değil, basınçlı tencereler pişirilmesi tavsiye ediliyor.

Yeni Şafak
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>