>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı Bir Hayatın Yolu Şüphesiz Spor!!!

Eğitmenlerin uzmanlaşmış olması ve birebir sizinle ilgilenmesi ise oldukça önem taşıyor.
 
   
 
 
     

Çünkü son dönemlerde spor salonlarındaki sakatlanmalar nedeniyle ortopedistlerin kapısı sık sık çalınmaya başlandı. Biz de bu konuda uzman olan ve Nişantaşı’nda ki en köklü Pilates stüdyosu Pilates Point’in kurucuları Ertan Durak ve Mert Ökten ‘e konuk olduk.

Pilates Point Stüdyosunun kurulma hikâyesini kısaca anlatır mısınız?

Ertan Durak: Mert Hoca ile 20 yıla yakın dostluğumuz var. İkimizin de genç yaşlarında kendi stüdyomuzu kurma hayalini 2007 yılında Nişantaşı’nda Pilates stüdyosu açarak başladık. Nişantaşı’nda ilk ve tek stüdyo olarak hizmet vermeye başladığımız zamanda Pilates bugünlerde olduğu kadar popüler değildi. Nişantaşı’nda ilk pilates stüdyosu olarak hizmet vermeye başladığımızda amacımız pilatesin sağlık odaklı bir egzersiz olduğunu tanıtmak ve öğretmekti. Bu süre zarfında hizmet alanımıza, Fonksiyonel egzersiz, Yoga, Zumba, Hamile Pilatesi Çocuk yogası, Çocuk pilatesi ekledik. Aynı zamanda grup mat dersleri ve düet aletli pilates dersleri ile derslerimiz devam etmektedir. Bizler PPS olarak her kişinin vücut yapısı farklı olmasından ötürü pilates egzersizlerinin birebir yapılmasını önermekteyiz.

Pilates neden bu kadar popüler oldu?


Ertan Durak : Pilates hızlı bir sonuç veren egzersiz türü ancak herkes pilatesin kilo olarak zayıflattığını düşünüyor. Pilates beden olarak sıkılaştırmakta ve vücut yağ oranını kas’a çevirdiğinden kilomuz kas ağırlığında fazla gelirken bedenimiz daralmaktadır. Bedenen yaşanacak bu değişimin tabiî ki en az haftada iki kez pilates yaparak ve beslenmemize dikkat ederek sağlayabiliriz. Egzersizlerin hepsi beslenme ile beraber bütün olup rutin olarak devamlılık sağlanarak verimli sonuç alabilirsiniz.

Pilates’in asıl hedefi nedir?


Ertan Durak :Tek pilates değil, bütün spor dallarında asıl amaç sağlıklı olmaktır. Ancak pilatesi diğer spor branşlarından ayıran özellik; fiziksel tedavi ve rehabilitasyona destek olmasıdır. Bu özelliği açmak gerekirsek; kişinin sağlıklı kas yapısına sahip olması,postür bozukluklarının düzeltilmesidir.Uzman eğitmenler eşliğinde yapılmayan egzersizlerde kişide sakatlıklara sebep olabiliyor. Aslında dikkat çekmek istediğim nokta, bu kadar kısa zamanda pilatese olan ilgi artınca pilates eğitmenleri de arttı. Profesyonel bir spor geçmişi olmayanlar bile kısa süreli kurslarla pilates salonları açmaya başladılar. Hal böyle olunca sağlık için pilatese başvuranların ikinci durağı ortopedist yada fizik tedavi uzmanları olmaya başladı.

Pilates en çok hangi kas grubunu çalıştırıyor?

Mert Ökten : Pilates hiç çalışmayan kas gruplarımız çalışıyor demek daha doğru olacaktır. Örnek vermek gerekirse; pilateste kemiğe yakın kas grubu devreye girerken ;Fitness’ta tam tersi bir durum söz konusudur. Fitness’ta kasın hacmini ve kuvvetini arttırmaya yönelik iken pilateste beden olarak daralıyor ve kaslarınız uzun bir yapıya ulaşarak güçleniyor. Bir ağırlık çalışmasındaki gibi kaslarınızın boyu kısalmıyor. Pilates yapanların en büyük özelliği de; esnekliğin artması duruş bozukluklarının düzelmesi ve aynı zamanda hiç çalışmayan zayıf kas gruplarının güçlü kas gruplarına eşitlenmesi sağlanıyor.

Pilates yapmak isteyenlere öneriniz nedir?

Mert Ökten: Öncelikle pilates eğitmeninizi iyice araştırmanızı öneririz. Nereden pilates eğitim sertifikası almış hangi eğitimlere katılmış ve ne kadar süredir eğitmenlik yapıyor. Bu sorgulamaları yapmanızın en doğal hakkınız olduğunu unutmayın çünkü sizler tüm sağlığınızın devamlılığını eğitmeninize bırakıyorsunuz. PPS olarak bizler her üyemizin vücut analizini yaptıktan sonra üyemize en uygun olan egzersiz programını hazırlıyoruz. Her sürecinde üyemizin ilerlemesini gözlemleyerek onu daha da yukarı taşımaya çalışıyoruz. Beslenme programı konusunda destek veriyoruz ve hızlı bir sonuç almasını, adım adım gelişmesini sağlıyoruz.

Sizleri uzman eğitmen kadromuz eşliğinde size uygun olan egzersiz programınızın hazırlanması adına stüdyomuza bir kahve içmeye davet ediyoruz.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>