>

KÖŞE YAZILARI | Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU

Diyet ve Kilo Sorunları

Kilolar alınamaya başlayınca kadınların aklına ilk gelen... (Bora Çavuşoğlu)
 
   
 
 
     

İçersinde yaşadığımız yüzyıl bizleri masa başlarına esir ediyor.

Bu durumda daha az hareket etmek anlamına geldiği gibi, ısa vadede alınan kilolar, uzun vadede ise hareketsizlikten kaynaklanan sağlık problemleri ortaya çıkıyor.

Kilolar alınamaya başlayınca kadınların aklına ilk gelen ise diyet yapmak oluyor.

Tamam diyet yapın, ama diyet yaparken diyetle ilgili bazı hassas noktalara da dikkat etmeyi ihmal etmeyin.

- İlk olarak diyet programınızı mutlaka ve mutlaka sporla birleştirin. Artık Spor ve dengeli beslenmenin birbirinden ayrılmaz bir parçası olduğunu bilmeyeniniz yoktur sanırım.

- Spora başladınız, peki diyet kısmında ne gibi noktalara dikkat etmeniz gerekiyor!

- Size önerim iyi bir diyetisyenden yardım alarak işe başlamanızdır. Hangi yiyecekleri ne zaman tüketmeniz gerektiğine uzman bir diyetisyen kontrolünde karar verirseniz hem daha kısa zamanda kilo vermiş olursunuz hemde vücudunuzun sağlığı için gerekli besinleri de dengeli bir şekilde tüketmiş olursunuz.

- İnsan vücudunun sağlıklı olabilmesi için organizmasının da düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışması gerekmektedir. Organizmanın düzgün ve sağlıklı bir şekilde çalışabilmesi içinde vücudun kullanabileceği gerekli enerjiyi sağlaması gerekmektedir. Sağlanması gereken enerji ise protein, karbonhidratlar ve yağlardan oluşmaktadır. Bir insan vücudu günlük alması gereken enerji miktarının toplamını ise yüzde 55 ile 60 civarını karbonhidratlar, yüzde 10 ile 15 arasını da proteinler ve geriye kalan yüzde 25 ile 30 luk kısmını ise yağlardan sağlamaktadır. Bununla birlikte protein, karbonhidrat ve yağların kullanılmasında ise yardımcı olarak mineral ve vitaminlerde destekleyici olarak bulunmaktadır. Buda demek oluyor ki eğer dengeli bir şekilde gereken enerji kaynaklarını almazsanız en basit tanımıyla hasta olursunuz. Sağlığınızdan olursunuz.

O halde diyet yapıp kilo vermek istiyorsanız dengeli olarak belirttiğimiz enerji kaynaklarını alarak, kontrollü bir şekilde beslenmenize dikkat etmeniz gerekiyor.

- Dengeli beslenirken dikkat etmeniz gereken, daha doğrusu mümkün mertebe az tüketmeniz gereken yiyecekler Cips, çerez, tatlı ve hamur işleridir. Bunların yerine meyve, çiğ sebze ve kalorisi az besinleri tüketebilirsiniz.

- Hamur işleri, çerez ve cips gibi yiyecekler size kilo aldırmaktan başka bir işe yaramaz.

Aldığınız kilolar ise sadece görüntünüze olumsuz etmekle kalmamaktadır.

- Belirli bir yaştan sonra kilo problemi olan bireylerde ise felç olma riskini, bununla birlikte damar sertliği, damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, diyabet ve kalp krizi risklerinin de arttığını belirtmek gerekir.

- Kilo sorunu olan kadınlarda ayrıca meme kanseri, endometrium yani kadınlarda en çok görülen kanser riskleri arasında dördüncü sırada olan rahim kanseri, hormonal dengesizliliklere bağlı olarak adet düzensizlikleri, adet görememe sorunları ve polistik over sendromu diğer bir adıyla "yumurtlama sorunu", erkeklerde ise kolon rektum ve prostat kanseri riskleri de aynı derecede artmaktadır.

Bütün bunlardan yola çıkacak olursak kilo sorunu olan insanlarda görülme riski olan bu tip hastalıklara yakalanmamak için dengeli beslenip kilo almamak sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için şart. Ancak unutulmamalıdır ki günlük harcadığımız toplam enerji miktarını da yani bazal metabolizma hızını yaptığımız fiziksel aktiviteler belirlemektedir.

Düzenli yapılan spor, dengeli beslenme sonucu ise istediğiniz kiloyu yakalamanıza yada ideal kilonuzu korumanızı sağlayacaktır. Beslenme bu bağlamda önemlidir çünkü tükettiğimiz besinlerin termojenik etkisi birbirinden farklıdır. Katı besinler çeşitli sıvılardan, kompleks karbonhidratlar yağlardan, doymamış yağlar doymuş yağlardan daha fazla ısı oluşturur. Buda daha fazla enerji harcamak anlamına gelmektedir.

Sonuç olarak diyet yapmak demek eşittir dengeli ve düzenli beslenmek demektir. Fazla kiloların ortaya çıkardığı sonuçlar ise ortada. Bu gibi rahatsızlıklara yakalanmamak için, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmek için ideal kiloda kalmak gerekmektedir.

- Aslına bakarsanız tablo da formülde belli.

- Dengesi beslenme = fazla kilo = şekil bozuklukları ve ciddi sağlık sorunları.

- Formül: Düzenli ve dengeli beslenme= orantılı ve güzel bir fizik = sağlıklı yaşam.

- Düzenli ve dengeli beslenmeye birde düzenli Spor yapmayı eklediğinizde kaliteli bir yaşam sizi bekliyor demektir.

Bir sonraki yazımda Spor yapmanın sosyal faydalarından bahsedeceğim :) Kişinin sosyalleşmesi ve kendine özgüvenin artmasında spor yapmanın ne denli önemi olduğundan bahsedeceğim. Aka bininde sizlerin güzel mailleri ile konuyu tartışacağız.

Hepinize güzel bir hafta diliyorum.

Sevgilerimle.

Dipnot:
Yazımda da belirttiğim gibi diyet yapmaya başlamadan önce mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım almanızdır. Ayrıca bir tıpçı olmadığımı da belirterek yazılarımı takip eden tıpçı dostlarımı da küstürmek istemem. Sonuç olarak sizlere bilgi verebilmek adına bir spor bilimci olarak temel bilgileri vermeye çalıştım. Önerim, yazımda da belirttiğim rahatsızlıklara yakalanmamak için ve erken teşhis için uzman bir doktora düzenli olarak görünmeniz ve bilgi almanızdır.

TEŞEKKÜRLER:

SİZLERDEN GELEN SORU VE TEBRİKLERE ÇOK TEŞEKKÜRLER. İLGİ GÖRMEK GÜÇ VERİYOR.

NE YAPMALI!

Açıldığı ilk günden beri benim zaman geçirmekten hoşlandığım bir yeri önermek istiyorum. Aslında İstanbul da yaşayan okurlarımın sık sık gittiklerine şüphem yok.

Kanyon alışveriş merkezi benim favorilerim arasındadır. Kanyonun en üst katında bulunan yeme içme yerlerinden birinde sevdiklerinize birlikte güze bir akşam yemeği yedikten sonra Yine aynı katta bulunan sinemada güzel bir film izleyerek evinize mutlu bir şekilde gidebilirsiniz.

Yeri gelmişken Kanyon yöneticilerine de buradan kutlayalım. Sürekli rekreasyonel etkinlikler düzenleyerek ziyaretçilerine hoş saatler geçirmeyi görev bildikleri için kendilerini tebrik ediyorum.

Kanyon Alışveriş merkezi: www.kanyon.com.tr
Telefon numarası: (0212) 317 53 00


Dr. BORA ÇAVUŞOĞLU
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>