>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sağlıklı Et İçin Saklamanın ve Pişirmenin Püf Noktaları!

Kurban Bayramı’nda zevkle ve özenle hazırlanan sofralarda et tüketiminde artış oluyor.
 
   
 
 
     

Sağlıklı bir kurban eti tüketmek için etlerin saklanması, hazırlanması ve pişirme yöntemlerinde bilinçli davranmak gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, Kurban Bayramı’nda sağlıklı et tüketmek isteyenler için dikkat edilmesi gereken püf noktalarını açıkladı

Hijyenik olmayan koşullarda bulunan ve hastalık taşıyan hayvanların eti tüketildiğinde ciddi sağlık problemleri yaşanabileceğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, “Kurbanınızı, temiz ve hijyenik koşullarda kesildiğinden emin olduğunuz, veteriner kontrolü olan yerlerden satın almaya özen gösterin” uyarısında bulundu.

Kurban etini kesildikten hemen sonra yemeyin!


Kurbanda kesilen etlerin hemen tüketilmemesi gerektiğini söyleyen Gürhan, “Kurban etini kesildikten hemen sonra yerseniz, ette ilk kesildiği anda oluşan laktik asit eti sertleştirir ve lezzeti daha az olur. 1 gün buzdolabında dinlenmiş etin sindirimi daha kolay ve lezzetli olur” açıklamasını yaptı.

Kurban eti kesildikten sonra paylara bölerek dağıtma işleminin de seri bir şekilde yapılması gerektiği konusunda uyarıda bulunan Nil Şahin Gürhan, “Dışarıda beklettiğiniz etin üzerinde sıcaklık etkisiyle zararlı bakteriler üremeye başlar ve zehirlenmelere yol açar” dedi.

Sağlıklı pişirme yöntemleri uygulayın!


Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan’dan sağlıklı et tüketmek isteyenlere püf noktaları;

• Et kesme işlemi yaptığınız bıçağınız, kesim tahtanız iyice temizlenmiş olsun.
• Etinizi doğrarken görünen yağları ve kurbana ait siniri iyice temizlemeye özen gösterin.
• Hayvanın sakatatı dediğimiz iç organlarını tüketmeyin.
• Buzdolabında bekleteceğiniz et parçalarını 2-3 gün içinde tüketin. Kıyma için buzdolabında bekleme süresi 2 günü geçmemelidir.
• Derin dondurucularda saklayacağınız etleri 4-6 ay içerisinde tüketin. 6 aydan uzun süre derin dondurucuda bekletmeyin.
• Dondurulmuş etlerinizi kullanmadan önce; güvenli çözdürün. Tencere yemeğine kullanacağınız eti ve haşlama yapacağınız eti kısık ateşte hemen pişirmeye başlayabilirsiniz. Pişirmeden önce çözdürmek istediğiniz eti de bir gün önceden buzdolabında çözdürün. Kalorifer, soba üzerinde veya oda sıcaklığında etinizi çözdürürseniz besin zehirlenmelerine yol açar.
• Çözdürdüğünüz eti tekrar dondurucuya koymayın. Tekrar dondurma işlemi yaptığınız etlerde bakteri üremesi olur ve zehirlenmelere yol açar.
• Eti pişireceğiniz zaman sağlıklı pişirme yöntemlerini uygulayın. Haşlama, fırında veya ızgara yöntemiyle pişirebilir, sote yapabilirsiniz.
• Eti mangalda pişirirken yanında pratik olacak şekilde sebze de pişirebilirsiniz. Böylece etin kolay sindirimi için vücudunuza destek olmuş olursunuz.
• Etinizi pişireceğiniz zaman yağ ilave etmeyin. Etin içerisinde bulunan görünmeyen gizli yağlar yemeğinizin yağ kapasitesini için yeterli olacaktır.
• Et yemeğinizin yanında salatanız olsun. Bol yeşilliklerle hazırladığınız salatanıza zeytinyağı ve limon ilave edin.
• Kırmızı etin B12 ve demir içeriği oldukça yüksektir. Özellikle kansızlık sorunu yaşayan kadınların günlük hayatta kırmızı et tüketmeye önem vermesi gerekir.


 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>