>

SAĞLIKLI YAŞAM

Seks Sırasında Kalbinizin Durursa...

Peki bu durumda ne yapmalı?
 
   
 
 
     

Kalp damar hastasıysanız eşinizle (alıştığınız partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra, dinlenmeden 22 basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği yüke yakındır.

Sağlıklı yaşamın bir parçası olan cinsel ilişki, elbette kalbimize bir yük getirecektir ancak, yapılan araştırmalar bu yükün sanıldığı kadar büyük olmadığını göstermiştir. Kalp damar hastasıysanız, eşinizle (alıştığınız partnerinizle) cinsel ilişki kurmanın kalbe getireceği yük; 10 dakika düz yolda yürüdükten sonra, dinlenmeden 22 basamaklı merdiven çıkmanın kalbe getireceği yüke yakındır.

Kimileri bu yükü iki kat merdiveni dinlenmeden çıkmak olarak tanımlamaktadır. Dolayısıyla bu aktivite düzeyini hiç bir şikayeti olmadan yapabilen kalp hastalarının cinsel yaşamlarını da rahatlıkla sürdürebilecekleri söylenebilir. Ancak değişik bir partner ile cinsel ilişkinin kalbe getireceği yükün daha fazla olacağı unutulmamalıdır.

Sağlıklı toplumlarda yapılan değerlendirmelere göre, haftada iki veya daha fazla sayıda cinsel ilişkide bulunanların, ayda bir veya daha az sayıda cinsel ilişkide bulunanlara göre daha uzun yaşadıklarını görüldü. Dünya üzerinde meydana gelen kalp krizlerinin sadece yüzde 1'inde tetikleyici faktörün cinsel ilişki olduğunu söyleyen doktorlar, ani ölümlerin ise sadece yüzde 0.6'sı cinsel ilişki sırasında geliştiğini belirtti.

Ölüm veya kalp krizi ile sonlanan cinsel ilişki vakaları incelendiğinde, çoğunlukla erkeklerin hayatını kaybettiği, bu vakaların otel odalarında gerçekleştiğini, ilişkinin evlilik dışı olduğu ve yemek ile alkol sonrası yapıldığı doktorlar ve uzmanlar tarafından tespit edildi.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın

DİĞER HABERLER

cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>