>

SAĞLIKLI YAŞAM

Serinlemek İsterken Kör Olmayın

Güneşli ve sıcak yaz günlerinde serinlemek ve rahatlamak için en güzel yöntemlerden biri yüzme havuzunda yüzmektir.
 
   
 
 
     

Fakat bu mükemmel yaz aktivitesi gözlerinizde kaşıntı ve irritasyon yapabilir. Konuyla ilgili kimyasal konjonktivit olarak adlandırılan bu durumun klorlu havuzlarda sık görülen bir problem olduğunu ve fazla klorlanmış suların neden olduğu göz enfeksiyonlarının yazın en yüksek seviyelere çıktığını belirtildi.

Klorun PH seviyesi göz irritasyonunun bir nedeni olduğunu ifade eden Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu“Klor bakterileri öldüren ve suda yosun oluşumunu önleyen antimikrobiyal bir ilaçtır. Ph'nın 7.2-7.8 aralığında olması havuz infeksiyonlarından korunmak için ideal aralıktır. Fakat bu aralıkta göz rahatsızlığı oluşturabilir.” dedi.

Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu, kimyasal konjonktivitteki belirtilerin yanma, kaşıntı, gözde sulanma ve göz içinde kum varmış hissi olduğunu ve daha ileri vakalarda kapaklarda şişme ve bulanık görme gelişeceğini ifade ederek sözlerine şöyle devam etti:

“Bu belirtiler tek veya iki gözde de görülebilir. Tedavisinde ilk basamak temiz tatlı su veya salin solüsyonları ile gözü yıkamak zararlı maddeleri gözün yüzeyinden uzaklaştırmaya yardım eder. Suni gözyaşı kaşıntı ve yanmayı tedavi eder. Soğuk kompreste gözü rahatlatır. Eğer uzun süre gözünüzde düzelme olmazsa mutlaka bir göz doktoruna başvurun.” şeklinde konuştu.

Az klorlanmış sularda ise başka tehlikeler olduğuna dikkat çeken Kavalcıoğlu, “Yüzme havuzlarında , göl ve nehir gibi tatlı sularda bulanık görme nedeni suyun temizliği ile alakalıdır . Birçok bakteri ve alg gözlerinize zarar verebilir Genellikle sıcak ve durgun sularda üreyen siyanobakteri gibi mikroorganizmalar en çok bilinenidir, bunlar gözlerin kornea tabakasında yara oluşturup ağrı ve bulanık görmeye neden olur. Bu durum tedavi edilmezse kornea nakline kadar gidebilecek sonuçlara neden olur.” dedi.

Tatlı veya klorlu sularda yüzerken gözümüzü tahrişten korumak için yüzücü gözlüğü kullanmanın önemli olduğunu belirten Kavalcıoğlu “Özellikle kontakt lens kullanıyorsak suyun göze temas etmemesine daha da dikkat etmeliyiz. Ayrıca yüzme sonrası gözlerimizi temiz ve tatlı suyla yıkayabiliriz buda tahrişten korunmanın en basit yoludur. Suni gözyaşı damlaları acıyan gözlerde uygulanabilecek en basit tedavi yöntemidir.” dedi.

Sonuç olarak Op.Dr.Özer Kavalcıoğlu, bu ilk basamak müdahalelere rağmen gözümüzde ağrı batma bulanık görme şikayetleri devam ediyorsa mutlaka vakit kaybetmeden göz doktoruna başvurulmasını tavsiye etti.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>