>

SAĞLIKLI YAŞAM

Sigara ve Alkolden Uzak Durmak Ömrü Uzatıyor

Başta sigara olmak üzere bütün içki ve uyuşturucu maddelerin vücuttaki nerdeyse tüm organlara sayısız zararı bulunmaktadır.
 
   
 
 
     

Ara sıra kullanım ile başlayan bu zararlı maddeler, zamanla bağımlılığa neden olmakta ve pek çok hastalığı da beraberinde getirebilmektedir.

Yarattığı riskleri bilin

Sigara ve alkol tüketimi bağışıklık sistemini zayıflatan ve hastalıklara karşı savunmasız bırakan başlıca nedenlerdir. Daha uzun ve sağlıklı bir yaşam süresi için bu zararlı ikiliyi hayatınızdan çıkarmanız gerekiyor.

Sigara diyabetten kansere pek çok hastalığa yol açıyor


Çalışmalar, sigaraya erken yaşta başlamanın hastalıklar oluşması açısından en önemli nedeni olduğu göstermektedir. Sigara tüketimi başta akciğer, ağız, pankreas olmak üzere birçok kanser türünün en önemli sebebidir. Sigara içmek, vücudun insülin salgılamasını yok ederek zamanla şeker hastalığına yol açabilmektedir.

Kadın ve erkek için en önemli risk kaynağı


Düzenli sigara içilmesi, deri yapısını bozmakta ve kırışıklıklara yol açmaktadır. Sigara içen kadınlarda, beklenenden 5-10 yıl daha erken menopoz görülebilmektedir. Bu, kemiklerin erken erimesine neden olur. Yine sigara içen kadınlar içmeyenlere göre 4 kat daha fazla rahim kanserine yakalanma riski taşımaktadır. Sigara aynı zamanda hem erkek hem de kadının çocuk sahibi olamama riskini 3 kat artırmaktadır.

Sigara akciğeri, alkol karaciğeri harap ediyor

Sigara; akciğer, meme, pankreas ve kolon kanseri riskini artırmaktadır. Alkol tüketimi de karaciğer hücrelerinde yağlanmaya, siroz hastalığına sebep olabilmektedir. Dışarıdan gelecek zararlı maddeleri zararsız hale getirmeye uğraşan karaciğer, alkolü zararsız hale getirmek için fazla çalışır ve zamanla yorularak görevini yerine getiremez duruma gelebilir.

Kalp sağlığının iki düşmanı alkol-sigara


Sigara, kan basıncında artışa, solunum yetersizliklerine, kanda pıhtılaşma eğilimine, iyi kolesterol seviyesinin düşmesine, damar sertliğine yol açarak kalp sağlığını tehlikeye sokar. Yine alkolde kalp sağlığının düşmanlarından biridir. Alkol tüketimi kalp ve cilt damarlarını genişletir, kalbin çalışma hızını artmasına, kan dolaşım düzenini bozmaya, damarların sertleşmesine, tansiyonun artmasına sebep olabilmektedir.

Alkol bir çeşit uyuşturucudur

Alkolün fazla tüketimi ile zihni bulandırarak sağlıklı düşünememeye sebep olmaktadır. Alkol sinir hücrelerine de etki eder. Sinir hücreleri, alkole karşı hassastır ve zamanla zedelenerek el titremeleri, tikler, felçler oluşabilir. Aşırı tüketim fiziksel sağlığın bozulmasını da beraberinde getirir. Böbrek iltihaplarına, bağırsak ishallerine, mide hastalıklarından olan gastrit ve ülsere sebep olabilmektedir.

Bırakamıyorsanız doktorunuza başvurun

Sigara ve alkol, fiziksel sağlığın yanında ruhsal sağlığı da olumsuz yönde etkiler ve zamanla maddi kayıp ile de zarar verir. Yaşınız kaç olursa olsun ya da uzun yıllardır tüketiyor olun sigara ve alkolü bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Sigara ve alkolü bırakmayı kendiniz başaramıyor, yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bu konuda doktorunuza danışmaktan çekinmeyin.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>