>

SAĞLIKLI YAŞAM

Smear Testinin Önemi

Kimler smear testi yaptırmalıdır? Hamileyken smear testi yapılır mı?
 
   
 
 
     

Smaer testi, kadın hayatını kurtarıcı etkiye sahiptir.

Rahim ağzı kanseri gibi birçok hastalığın teşhisinde etkin rol oynamaktadır.

Gerekli testler yapıldıktan sonra tanı koymak için doktorunuz sizin yaşınızı, şikâyetlerinizi, adet tarihininiz ilk ve son gününü, o an gebe olup olmadığınızı ve daha önce doğum yapıp yapmadığınızı, hormon hapları ve doğum kontrol hapları kullanıp kullanmadığınızı, spiral kullanıp kullanmadığınızı sorar.

KİMLER SMEAR TESTİ YAPTIRMALIDIR?

Cinsel yaşamı başlayan her kadının düzenli olarak 6 ayda bir veya 12 ayda bir olmak üzere smear testleri yaptırması gerekir.

RAHİM AĞZI KANSERİ AÇISINDAN YÜKSEK RİSKLİ GRUP;

• Çok eşli yaşam biçimi olan kadınlar

• Eşi çok eşli olan kadınlar

• İlk cinsel ilişkisini çok erken yaşta yaşayanlar

• Sigara kullananlar

• Doğum kontrol ilacı kullananlar

HAMİLEYKEN SMEAR TESTİ YAPILIR MI?

Aslında olması gereken gebe kalmaya karar verildiğinde, jinekolojik muayene olmak ve bu esnada smear testi yaptırmaktır. Ancak böyle bir durum artık söz konusu değilse ve hamileyseniz, doktorunuz size en son ne zaman smear testi olduğunuzu sorar. Şayet çok uzun bir zaman önce smear testi yaptırmış iseniz, size smear testi yapar. Zira ileri yaşlarda gebelik rahim kanserini, meme kanserini, yumurtalık kanserinin riskini azaltırken rahim ağzı kanserinin riskini artırmaktadır. Bu sebeple birçok hekim hamileliğin ilk 3 ayında smear testi uygular.

SMEAR TESTİ ÖNCESİ DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN NOKTALAR

Smear testi olacağınız zamandan önceki 24 saatte cinsel ilişkiye girmemeniz, tahlil sonuçlarınızın daha net çıkmasını sağlar. Smear testinden 72 saat önce vajinanıza herhangi bir krem, ilaç sürmemeniz gerekir. Adet döneminiz bittikten 10 gün sonra gideceğiniz smear testi daha net sonuçlar verir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>