>

SAĞLIKLI YAŞAM

Stressiz yolculuk

Sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşan trafik, stres topu haline gelmemize neden oluyor. İşte stresten kurtulmak için önerilerimiz…
 
   
 
 
     
Hareketli müzik dinlemek ve derin derin nefes almak trafikte yaşanan stresi kontrol etmeye yardımcı. Sabah ve akşam saatlerinde yoğunlaşan trafik, insanların stres topu haline gelmesine neden oluyor. Bir çok hastalığa davetiye çıkaran ve sıkışık trafikte doruğa çıkabilen stres, kontrol altına alınabilr. Bunun için öncelikle derin bir nefes almak sonra da hareketli müzik dinlemek yeterli.

Memorial Hastanesi’nden Uzman Psikolog Dr. Aslıhan Tokgöz Tozlu, sıkışık trafikte stres kontrolü ile ilgili yapılması gerekenleri sıraladı:

Hızlı ritimli parçalar dinleyin

Klasik müzik dinlemek sakinleştiricilik açısından çok önemli. Ancak trafikte canlı ve eğlenceli müzik dinlenmesi daha doğru. Yavaş ve derin nefes almak gevşemeyi sağlıyor (diyafram nefesi almak). İçinde bulunduğumuz durum için algılamamızı değiştirmek trafiği olumsuz adlandırmaktansa, daha nötr hale getirebilmeyi sağlıyor.

Örneğin; kahrolası trafik yerine, ‘trafik benim günlük yaşantımın bir parçası, işime gidip gelebilmek için bu trafiği yaşamalıyım’ şeklinde düşünmek, daha yatıştırıcı olabiliyor.

Birşeyler atıştırmak iyi geliyor

Stres anında ağız kuruluğu yaşanabileceğinden arabada su bulundurulması gerekiyor.

Bununla birlikte yemesi kolay (meyve gibi) yiyecekler, dikkat dağıtmak ve var olan açlığı kısa süreli bastırmak adına iyi olabilir.

Ancak bu işlemin araç kullanmaya engel olmayacak şekilde yapılması şart.

Otomatik vites rahatlatıcı

Otomatik vitesli araç kullanmak, manuel vitese göre daha kolay ve stres anında rahatlatıcı bir etki sağlayabilir.

Ancak stres sırasında performans düşeceğinden, aracın otomatik vitesli olması hata yapılmayacağı anlamına gelmiyor.

Bu yüzden sürücüler, stres durumlarında daha dikkatli olmalı.

Çocuklar için oyuncak bulundurun

Araç içindeki çocuklar trafikten daha olumsuz etkileniyor. Özellikle de açlık, susuzluk ve sıkılma gibi sorunlar yaşıyorlar. Bu sebeple anne-babalar su ve yiyeceğin yanında çocukların dikkatlerini oyuncaklar veya oyunlar yolu ile trafikten alabilirler.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>