>

SAĞLIKLI YAŞAM

Su, Hava Kadar Gerekli

Uzmanlara göre sağlıklı olmak için bol bol su içmek gerekiyor. Peki su içmek sağlığınız için bu kadar önemli?
 
   
 
 
     

SU İHTİYACI NASIL KARŞILANIR?

Vücudun su ihtiyacı su içerek, doğasında su bulunan yiyeceklerden ve vücut içinde meydana gelen birçok metabolik reaksiyon sonucu açığa çıkan sudan karşılanır. Metabolik su adı verilen miktar, günlük olarak tüketilen yiyeceklerin türüne göre değişir. Yağlı besinlerle beslenenlerin metabolizmasından daha fazla su açığa çıkar.

KİMLERİN SU İHTİYACI DAHA FAZLA?

Çevresel faktörler su ihtiyacını belirlemede büyük önem kazanıyor. Havanın ısısı arttıkça ısı dengesini sağlamak için terle sıvı kaybı daha fazla oluyor. Soğuk havalarda ise ağır fiziksel iş yapmanın fazla miktarlarda su kaybına yol açtığı biliniyor. Yaşlılıkta vücutta yağ dokusu azalıp buna karşılık gelen su ihtiyacı da o oranda artıyor.

BEBEKLERDE SU İHTİYACI


Bebeklerin vücudunda su oranı yetişkinlere göre daha fazla. Normal bir bebeğin vücudunun yüzde 80’i sudan oluşuyor. Bu nedenle bebeklere azar azar da olsa sürekli su vermek gerekiyor.

GEBELİK VE EMZİRME DÖNEMİ

Gebelik döneminde düzenli olarak vücutta kilo artışı meydana gelir. Vücut suyu ve metabolizma hızı artar. Bazı organ sistemlerinin de yükü artacağından vücutta su kaybı daha fazla olur. Aynı şekilde emzirme de su ihtiyacını artıran bir faktördür.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>