>

SAĞLIKLI YAŞAM

Tıbbın burunda zaferi

Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi’nden, Dr. Ahmet Hamdi Önay burun cerrahisi hakkında bilmek istediklerinizi açıklıyor. Tıklayın!
 
   
 
 
     
1993-1994 yılında ülkemizde KBB ve Baş-Boyun Cerrahisinde endeskopik cerrahinin yoğun bir şekilde kullanıma girmesiyle yeni bir dönemde başlamış oldu.

Başta Avusturya, Amerika ve Japonya da olmak üzere endoskopik cerrahinin avantajlarını görür olduk. Bu yıllarda teknik ve kullanılan materyalde Avusturya öncü durumda idi. Bu dönemde Vienna Univercity Otorinoloringoloji Departmanında çalıştım. 1996-2000 yıllarında St. Lukes Roosevelth Hospital Newyork’ta horlama, lazer cerrahisi ve yüz cerrahisi alanında doktor Joseph Craspy ile çalışma onuruna eriştim.


2000 yılından günümüze kadar geçen sürede fonksiyonel ve estetik burun cerrahisi alanında hastalarıma bu cerrahi teknikleri uygulama fırsatını buldum.

Deviasyon dediğimiz burundaki kıkırdağın eğriliğinin düzeltilmesi, sinüzit, genizeti ve burnun estetik cerrahisini endeskopik yöntemle burun kıkırdağını kırmadan ve hastaya kabus olan burun tamponu kullanılmadan uygulamanın mümkün olduğunu gördük. Böylece hastalar bir saati geçmeyen ameliyat süresi sonunda aynı gün hastaneden taburca olmakta, kanama ve tampon sıkıntısı yaşamadan, ağrı ve yüzde morluk şikayetleri olmadan iyileşme dönemine girebildiler.

Her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdak duvarın eğrilikleri toplumda birçok insanda varolmasına rağmen bunların ancak bir kısmında ameliyat gerekliliği vardır. Endeskopik ve mikro cerrahi ile yapılan, burnun estetik ve fonksiyonel tüm ameliyatlarının hastaya sağladığı konfor, rahatlık büyüktür ve sonuçlar mükemmeldir. Bu cerrahi yöntemle hastalıklı bölgeler tam temizlenebilmekte, kronik sinüzit rahatsızlıkları nüksetmemekte ve estetik uygulanmış burunlar; doğal görünümlü, yüze uyumlu olmaktadır. Hastalar için korkulu ve ızdıraplı burun ameliyatlarıda böylece tarih olmuştur. Örneğin; bademcik ve horlama cerrahisinde kullanılan termal welding yöntemi bu alanda da bir çığır açmıştır.


KBB, Baş ve Boyun Cerrahisi ameliyatları teknolojinin getirdiği bu avantajlar sayesinde artık gerçek bir mikro cerrahi branş haline gelmiştir. Günümüzde yüzün tam ortasında, ifadeyi en çok etkileyen ve yaşam için aldığımız nefesin tek kaynağı olan burun organı, hem fonksiyonel hemde kozmetik açıdan endeskopik mikro cerrahinin artık güvencesi altına girmiştir. Hekimlerin ameliyat gerekliliği olan hastalara bu konu ile ilgili tüm ayrıntıları üşenmeden anlatmaları gerekir. Konuyu anlayabilen bir hasta, yani hastalığının aydını olmuş bir hasta zaten iyileşmenin ilk adımını atmış olur. Sabırla onlara bu küçücük burun organının cerrahisi ve hastalıklarına koca bir ömrü neden verdiğimizi anlatmamız gerekir. Başarı küçük bir ayrıntıda saklıdır. Aydın bir hasta, bilgilenmiş bir hastanın bize sorduğu soruları onlara çok görmememiz gerekiyor. Canlarını, canlarından öte çocuklarını bize emanet eden hastalarımızı bilgilendirmek başarımızın anahtarı olacaktır. Tıp alanında binlerce bilim adamı mükemmel insan için çalışıyor. Bizler onların takipçisi ve iyi bir uygulayıcısı olabiliyorsak ne mutlu bize.

Dr. Ahmet Hamdi Önay
Levent Cerrahi ve Tanı Merkezi
0 212 324 01 50
0 532 292 16 86

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>