>

SAĞLIKLI YAŞAM

Tırnaklarınız Sağlığınızla İlgili Neler Söylüyor?

Tırnaklar sağlık haritanızın bir parçasıdır!
 
   
 
 
     

Tırnaklarınızın sağlığınıza dair birçok ipucuna sahip olduğunu biliyor muydunuz? Tırnaklarınızdaki beyaz lekeler, renk değişimleri ve bunun gibi daha birçok belirti vücudunuzdaki hastalıkların belirtileri olabiliyor.

TIRNAKLAR VE SAĞLIĞINIZLA İLGİLİ İPUÇLARI NELERDİR?

Tırnaklarda meydana gelen değişiklere dikkat etmek gerekiyor çünkü bu değişiklikler hastalıkların ilk belirtileri olabiliyor. Tırnakta meydana gelen anomalilerin büyük bir bölümü zararsız ama gene de ihmal etmemenizde fayda var.

Unutmayın, tırnaklarınızda meydana gelen herhangi bir değişimin sağlığınızla yakından ilgilidir. Tırnaklarınızdaki bulgular hakkında endişeleriniz varsa tavsiyemiz, dermatoloğunuza danışmanız yönünde.

SOLUK TIRNAKLAR

Sahip olduğu renginden çok daha soluk olan tırnaklar; anemi, kalp yetmezliği, karaciğer hastalığı ve yetersiz beslenme gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

BEYAZ TIRNAKLAR

Tırnakların yüzeyi tamamen beyaz ya da beyaza dönükse başta hepatit olmak üzere karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.

SARARMIŞ TIRNAKLAR

Sararmış tırnaklar en çok mantar enfeksiyonlarının belirtisidir. Eğer enfeksiyonun şiddeti artarsa tırnak batması meydana gelebilir. Ayrıca sararmış tırnaklar tiroid, akciğer, şeker hastalığı ve sedef hastalığı gibi ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

MAVİ VE MOR RENKTEKİ TIRNAKLAR

Tırnakların mavimsi ve mora yakın bir tona sahip olması vücudun yeterli miktarda oksijen alamadığı anlamına gelebilir. Mavi ve mor tırnaklar, zatürree gibi akciğer enfeksiyonlarının da belirtisi olma riskine de sahip. Ayrıca bazı kalp hastalıkları tırnakta mavi çizgilerin oluşmasına da neden olabiliyor.

SOYULAN TIRNAKLAR

Tırnak yüzeyinde pürüzler ve çukurlar meydana gelmişse bu sedef hastalığı ya da inflamatuar artrit hastalığının erken bir belirtisi olabilir.

TIRNAKLARDA ÇATLAMA

Sık sık çatlayan hassas tırnaklar tiroid hastalığı ile bağlantılıdır. Sarımsı bir renk tonu ile birlikte tırnaklarda meydana gelen çatlama ise daha çok mantar enfeksiyonu belirtisidir.

TIRNAK ALTINDAKİ KOYU ÇİZGİLER

Tırnak altında koyu çizgiler gözlemleniyorsa derhal bir doktora başvurulmasında fayda var. Çünkü bu çizgiler cilt kanserinin belirtisi olabiliyor.

TIRNAK YEME

Tırnakların yenmesi kişinin eskiden edindiği bir alışkanlıktan daha çok anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk gibi psikolojik hastalıklarla bağlantılı olabiliyor.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>