>

SAĞLIKLI YAŞAM

Toksik şok sendromu

Aman dikkat! Vajinal tamponlar, yanlış kullanımda hayati tehlike taşıyan hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilmekte...
 
   
 
 
     
Toksik şok sendromu vajinal tampon kullanan kadınlarda görülen ve ciddi seyreden bir enfeksiyon hastalığıdır. Usulüne uygun olarak kullanıldıklarında vajinal tamponlar adet görülen dönemlerde hem kadınlar hem de bakireler için hayatı oldukça kolaylaştırmalarına ve bir risk taşımamalarına karşın yanlış kullanımda hayati tehlike yaratabilen hastalık tabloları ortaya çıkabilmektedir.

En basit anlatımla toksik şok, bakteriler için oldukça iyi bir besiyeri oluşturan kanın vajinada uzun süre beklemesi sonucunda genital bölgede normal şartlarda bir soruna yol açmadan bulunan bakterilerin hızla çoğalarak yaydıkları toksinlerin kadının kanına geçmesi sonucu oluşmaktadır. Bu cümleden hastalığın nasıl önlenebileceği de anlaşılabilir: Vajinal tamponun uzun süre vajinada bekletilmeden sık sık yenisiyle değiştirilmesi.

Toksik şok sendromunun belirtileri

Adet dönemindeyseniz ve vajinal tampon kullanıyorsanız şu belirtilere karşı dikkatli olmalı ve doktora başvurmalısınız:

• Aniden yükselen ve 38 dereceyi geçen ateş
• Baş ağrısı
• Bulantı ve kusma
• İshal
• Bilinç değişiklikleri
• Vücutta yaygın kaşıntı
• Yaygın eklem ağrıları

Toksik şok sendromunun belirtileri yukarıdakilerle sınırlı değildir. Kendinizde normaldışı bir şeyler olduğunu düşündüğünüz her durumda doktora başvurmalısınız.

Toksik şok sendromunu önlenmek için aşağıdaki noktalara dikkat edilmelidir:

En önemlisi vajinal tamponun kullanma talimatında belirtildiği şekilde sık sık yenisi ile değiştirilmesidir.

Adet kanaması hafiflediği andan itibaren hijyenik pede geçmek, geceleri tampon kullanmamak, hijyen kurallarına uymak: Tampon yerleştirmeden önce ve sonra ellerin yıkanması, hafif kanamalarda veya diğer akıntılarda hijyenik ped kullanmak mutlaka dikkat etmeniz gereken diğer noktalardır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>