>

KÜLTÜR-SANAT

Ekinoks Projesi

Duyumsamanın ve Dokunmanın Erdemi Bilgelik mi, Çaresizlik mi?
 
   
 
 
     

21 Mart-23 Eylül gece ve gündüzün eşit olduğu bir zaman dilimidir, yani Ekinoks... Gece ve gündüz, aydınlık ve karanlığın eşitliği bize görülen ve görülemeyen bir dünyanın eşitlenebilirliğini işaret ediyordu. Buradan yola çıkarak görme engelli ve engeli bulunmayan dansçılarla birlikte 2006 Aralık ayında çalışmaya başladık. Amacımız görme engelli arkadaşlarımızla ortak bir duyum geliştirip onların gözlerinden bir pencere açmaktı. Sınırlar projesinde; sınırların, önyargıların ve engellerin bizi yapmak istediklerimizden alıkoyduğu ve gözümüze perde çektiği gerçeğiydi. Görme engeli olan ve görme engeli olmayan arkadaşlarımızla oluşturduğumuz koreografi; bütününde bu sınırları ortadan kaldırılırken bizim gören gözlerimizin de başka türlü farkında olamayacağı bir güzelliğe açılmasını sağladı.

Çalışmaya başladığımız ilk proje "müziği görebilirsin?" temasından yola çıkan "Sınırlar-Boundaries" dans video projesiydi., Performans, bize artık gözlerimizi açmamız gerektiğini gösterdi ve müziği görebilmeyi başarabilmeyi öğretti.

Grubun eğitmenliğini koreograf Talin Büyükkurkciyan ve Sibel Lynch üstlendi.Filmin yönetmenliğini Sibel Lynch, görüntü yönetmenliğini ve kurgusunu U.Yiğit Ekiz yaptı. Bu proje "Dans for Camera 07" yarışmasında uluslararası bir zeminde sesimizi duyurmaya ve görme engelli arkadaşlarımızın başarısını göstermeye çalıştı. Yaklaşık 100 kadar dans filmi arasından ilk yirmiye girerek gösterim hakkı kazandı ve sesimiz sizlere ulaştı ve daha azimle yolumuza devam etmemizi sağladı.

Yeni projemiz olan “Duyumsamanın ve Dokunmanın Erdemi”, algımızın boyutlarını ve sınırlarını ortaya çıkarmayı ve öncelikle görmekten yola çıkarak görsel algının hayatımıza kattığı gerçeklik duygusunu tartışmaya açmayı hedeflemektedir.

Görsel algının temele yerleştirildiği bir dünyada toplum tarafından benimsenmiş olan bakış açısını sorgulamayabilmek için körleştiğimiz noktaları gün yüzüne çıkarmayı görmek için vazgeçtiklerimizin aranışını, nesnel dünyamızı oluşturan beş duyu organı içinden gözün algı dünyamızdaki iktidarının yarattığı boşluklara dikkat çekerek yaşamın farklı algı boyutlarıyla yeniden üretilebileceğini ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Bu sebepten görme engeli bulunan arkadaşlarımızla kucaklaşmak için hazırlanıyoruz. Bu konuda bize destek verebilecek tüm kurum, kuruluş ve kişilerden fikir, öneri ve destek bekliyoruz... Yolumuz daima açık olacak çünkü gayet iyi "görebilen" sağlam gözlere sahibiz! Farklılıkları empati kurarak, sanat yolu ile aşma çabamızda sizin duyarlı katkılarınızla yanımızda olmanız toplumumuz adına amacımızın gerçekleştiğinin ispatı olacaktır.

facebook grubuna katılın

EKİNOKS PROJESİ FACEBOOK GRUBUNA KATILMAK İÇİN TIKLAYIN


YOUTUBE VIDEOSUNU SEYRETMEK İÇİN TIKLAYIN

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>