>

KÜLTÜR-SANAT

Tiyatro Ak`la Kara`da Yeni Sezon Başlıyor

Bu sezon Kelebekler Özgürdür ve Kuş Kafesi ile geçen sezondan da devam edecek olan Cyrano De Bergerac oyunuyla Ekim ayında seyircisiyle buluşmaya hazırlanıyor.
 
   
 
 
     

KUŞ KAFESİ

"Hiçbir kadın bu kadar güzel erkek,hiçbir erkek bu kadar güzel kadın olmadı...."

George ve Albin 15 yıllık beraberlikleri olan ve bir travesti kulübü işleten bir çifttir. George'un oğlu Muhafazakar bir siyasetçinin kızıyla evlenmeye karar verince ailelerin tanışması gerekir. Ama bu tanışmada çılgın ikilinin sert erkekler gibi davranmaları ve kulübün üst katındaki evlerinin dekorasyonunun değişmesi, evin uşağı Jacob'un çıplak dolaşmaktan vazgeçmesi gerekmektedir. Bütün hazırlıklar tamamlandığında bir başka sorun daha çıkar. George' un eski karısı mutlu bir aile görüntüsü vermek ve sevgi dolu anneyi oynamak için gelecektir ama saatler geçer ve Simone'dan haber çıkmaz. Bunun üzerine Albin kadın kılığına girerek anneyi oynamaya karar verir ve tam ortaya çıktığı anda gerçek anne de eve gelir. İşler içinden çıkılmaz bir hale geldi derken paparazzilerin muhafazakar politikacıyı "Kuş Kafesi" kulübünde basmaya gelmesi oyunun çılgın sonunu hazırlar.

Yazan:Jean Poiret
Yönetmen:Atilla Şendil
Yönetmen Yardımcısı;Müjde Başkale
Işık:Serpil Coşkun
Kostüm:Pelin Turancı
Koreografi:Ilgın Angın

Oyuncular;Savaş Özdural,Levent Ünsal,Mustafa Dinç,
Can Esendal,Pelin Turancı,Taylan Atlıhan,Arzu Akın Bahadır,
Ilgın Angın,Arda Oğul Meriçliler.

KELEBEKLER ÖZGÜRDÜR

"Dünyayı hiç görmemiş birinin gözünden görün..."

Doğuştan görme engelli olan Don Baker , 35 yaşında ilk kez kendi başına yaşamaya başlamıştır. New York'taki küçük dairesinin karşısına Jill adında bir oyuncu taşınmıştır. Don ve Jill kısa bir süre sonra yakınlaşırlar. Jill dünyada hiç kimsenin görmek istemeyenler kadar kör olmadığını Don'dan öğrenir. Ve şimdiye kadar hiç görmediği bir dünyayı görür. Fakat bir süre sonra Don'ın annesi gelir ve onu kendi evine götürmek konusunda ısrar eder. Don bu ısrara karşı koyunca Bayan Baker, Jill'den kendisine yardımcı olmasını ister. Jill Don 'ın eve dönmesi için elinden geleni yapar. Fakat Bayan Baker oğlunu artık kendi ayaklarının üzerinde durması gerektiğini anlar. Don 35 yıl sonra, karanlık bir dünyada bile olsa yaşamaya başlamıştır.

Yazan;Leonard Gershe
Yönetmen;Murat Sarı
Çevirmen:Nüvit Özdoğru
Yönetmen Yardımcısı:Şendal Yıldız-Oğulcan Kayacan
Koreograf:Seda Alpay
Işık Tasarım ve Uygulama: Serpil Coşkun
Dekor Kostüm Tasarım:Akın Tezer Tunalı
Dekor Uygulama:Murathan Yılmaz
Afiş:Mert Aydın
Proje Danışmanı:Ali Kelle

Oyuncular;Kerem Kobanbay,Buket Dereoğlu,Bedia Ener,
Hakan Çeliker.

CYRANO DE BERGERAC

Cyrano de Bergerac kılıcının gücü kadar, etkili ve güzel konuşması ve burnunun büyüklüğü ile de tanınmış bir silahşördür. Kuzeni Roxane'a olan aşkını burnunun iriliği nedeniyle duyduğu kompleks yüzünden dile getirememiştir. Cyrano'nun emrindeki yeni yetme yakışıklı silahşör Christian da Roxane'a aşıktır; ne var ki aşkını Roxane'ı etkileyecek kadar güzel kelimelerle ifade edemeyeceği için suskun kalır. Roxane ise Christian'ı görüp beğenir ve bir ağabey olarak bildiği Cyrano'dan bu genç adamla irtibatlarını sağlamasını rica eder. Cyrano, duygularını perde arkasından olsa da Roxane'a bu yakışıklı silahşör aracılığıyla aktarabilmek için, Christian'a değişik bir öneride bulunur: Cyrano bütün aşk mektuplarını yazacak ve ikili buluşmalarda suflör görevini üstlenecektir. Bu şekilde gelişen ilişki, silahşörlerin cephe emri almasıyla yeni bir boyut kazanır…

Cyrano tüylü şapkasına ve harikulade tafrasına rağmen size yakındır ve sizin içinizdedir. Devrin hay ve huyu karşısında başınızı dimdik tutmak mı istiyorsunuz? Eğilmekten kambur, sürünmekten kötürüm olmak hoşunuza gitmiyor mu? Hak bildiğiniz şeye aşık, batıl dediğiniz şeye düşman mısınız? O halde Cyrano'yu seveceksiniz,çünkü onda kendinizi bulacaksınız. Belki onun gibi " İstemem eksik olsun" demeyeceksiniz, fakat onun bu sefilliğe indirdiği tokatta, pespayeliğe karşı duyduğunuz hiddetin zaferini ve bu zaferin lezzetini duyacaksınız. Cyrano, size kendini feda etmenin ve bu feda da ölçü ve sınır tanımamanın esrarengiz sihrini hissettirecek.

Bu romantik kahramanlık hikayesine eşlik ederken gözyaşlarınızı tutamayacaksınız…

Yazan: Edmond Rostand
Yönetmen: Atilla Şendil
Yönetmen Yardımcısı:Müjde Başkale-Şendal Yıldız
Işık Tasarım:Yüksel Aymaz /uygulama:Serpil Coşkun
Dövüş Koreografi:Ateş Yaylıoğlu
Gaskon Marşı:Turan Erverdi

Oyuncular: Savaş Özdural, Işık Yönt,Ayhan Aktaş,Cem Kurtoğlu, Levent Ünsal,Mustafa Dinç, Pelin Turancı, Taylan Atlıhan, Şendal Yıldız, Tanju Yıldırım, Müjde Başkale, Arda Meriçliler, Adem Türker,Can Esendal.

TİYATRO AK’LA KARA OYUN PROGRAMI:

4 Ekim Cumartesi 20:30…Kelebekler Özgürdür
11 Ekim Cumartesi 20:30...Kelebekler Özgürdür
12 Ekim Pazar 17:00… Kelebekler Özgürdür
18 Ekim Cumartesi 20:30...Kelebekler Özgürdür
19 Ekim Pazar 17:00… Kelebekler Özgürdür
25 Ekim Cumartesi 20:30...Kelebekler Özgürdür
26 Ekim Pazar 17:00… Kelebekler Özgürdür
1 Kasım Cumartesi 20:30…Kuş Kafesi
2 Kasım Pazar 17:00…Kuş Kafesi
14 Kasım Cuma 20:30… Kelebekler Özgürdür
15 Kasım Cumartesi 20:30… Kelebekler Özgürdür
16 Kasım Pazar 17:00…Kuş Kafesi
20 Kasım Perşembe 20:30… Kelebekler Özgürdür
21 Kasım Cuma 20:30… Kelebekler Özgürdür
22 Kasım Cumartesi 20:30…Kuş Kafesi
23 Kasım Pazar 17:00…Kuş Kafesi
27 Kasım Perşembe 20:30… Kelebekler Özgürdür
28 Kasım Cuma 20:30… Kelebekler Özgürdür
29 Kasım Cumartesi 20:30…Cyrano De Bergerac
30 Kasım Pazar 17:00…Cyrano De Bergerac 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>