>

SAĞLIKLI YAŞAM

Bayramda Zehirlenmemek İçin Bunlara Dikkat Edin!

Sıcak havalarda gıdalara dikkat...
 
   
 
 
     

Sütlü tatlılar bir saatten fazla buzdolabı dışında kalmamalı. Sütlü tatlı yaptığınızda ya da satın aldığınızda mutlaka buzdolabında muhafaza ediniz.

Tereyağlı baklava buzdolabına konamaz ama özellikle ve özellikle çok serin bir yerde kalmalıdır. Evinizde güneş görmeyen, hatta serin bir yerde tereyağlı baklavanızı muhafaza etmeyi ihmal etmeyin.

İçeriğinde yumurta bulunan revani gibi tatlılar da geceden mutlaka buzdolabına kaldırılmalı, açıkta bırakılmamalı.

Çiğ yumurta kullanılan kremalarda pastörize yumurta tercih edilmesi olası zehirlenmelerin önüne geçecektir.

Tatlıların üstünde ikram edilen kaymak mutlaka servis süresine kadar buzdolabında bekletilmeli, servis sırasında çıkartılmalıdır.

Dondurmalı tatlıların servisinde dondurma yumuşasın diye dışarı çıkartıldığında problem oluşabilir. Dondurmayı fazla bekletmemeye dikkat edin.

Bayramda tatile gidecek olanlara ise şu öneriler…

Açık büfelerde bulunan kek, pasta, kremalı tatlıları az miktarlarda tüketmeye çalışın. Zira krema çabuk bozulabilen bir yiyecek olduğundan besin zehirlenmesinden kendinizi koruyun.

Omleti gözünüzün önünde, taze yaptırmayı tercih edin.

Tereyağı, kaymak, peynir gibi süt ürünlerinin soğuk dolapta servis edilmeleri gerekiyor. Bu ürünleri yeterince soğuk bulmuyorsanız görevlileri uyarıp kontrol etmelerini sağlayabilirsiniz.

Mayonez gibi yumurtalı sosların masalarda bekleyen şişe hallerini değil, tek kullanımlık kapalı hallerini tercih etmeniz daha iyi olabilir.

Sıcak yemeklerin sıcaklıkları az ise görevlileri uyarın, bu yemekleri tüketmeyin. Mikroorganizmalar ılık yemekleri çok severler; bu yüzden yemeklerinizin sıcak olmasına dikkat edin.

Kaynak:Makarna Lütfen!

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>