>

SAĞLIKLI YAŞAM

Topuklara gaz verin

Popo ve üst bacaklarınızdaki fazlalık ve selülitler canınızı mı sıkıyor? Öyle yosun mosun tedavilerini boşverin, işi masrafsızca, yürüyüşle çözümleyin!
 
   
 
 
     
Yürüyüş, hareket etmenin en kolay ve ucuz yollarından biri.

Eğlenceli olması ise size bağlı. Olayı bir görevi bilinciyle ele alıp, aman da her sabah Allah Allah nidalarıyla sabahın altısında ayağa dikilip, yürüyüş yapacağım diye uğraşırsanız, o zaman bu işin yürümesi biraz zor derim. Ama kasmadan, kendinize 'yürüyüş saatleri' belirlemeden ve köpeğiniz, sizinle yürüyecek bir arkadaşınız ya da hoşunuza giden bir müzik gibi iyi eşlikçilerle, yürüyüş olayı kabus olmaktan kurtarılıp, eğlenceye dönüşebilir. Bir de hareket etmek adına yürüyüş yapma fikrinden uzaklaşmakta fayda var. Çünkü o zaman iş, gene göreve ve dolayısıyla da angaryaya dönüşmeye başlıyor. Günün istediğiniz saatlerinde -her gün aynı saatte yapmanız da şart değil-, çıkıp yürüyün. Rota ve güzergah değişiklikleri, hız ve süre ayarlamalarıyla, kendinize değişik egzersizler yaratabilirsiniz.

Önce kaslarınızı esnetin

Kas çekilmelerini önlemek için, yola dökülmeden önce birkaç basit esneme hareketi yapmanız önemlidir.

Yürürken hangi kaslarınız çalışır?

Yürümek, bacaklarınızdaki kasların çoğunu çalıştırır, özellikle de üst bacak ve baldırlarınızdakileri. Ayrıca yürümekle ilgili diğer hoş bir durum, poponuzu da çalıştırmasıdır. Özellikle de yokuş çıkmak, bu bölgedeki kasları daha da çok çalıştırır. Kollarınızı derin nefes alarak yukarı kaldırıp, indirmeniz de karın ve kol kaslarınızın çalışmasına yardımcı olur.

Başlamak için neye ihtiyacınız var?

• İyi bir çift yürüyüş ayakkabısına. Ayağınıza iyice oturması, rahatlığı ve ayak kemerinizi desteklemesi önemlidir. Özellikle yürüyüş ya da koşu için üretilmiş olanları tercih edin.
• Eğer ayaklarınızın su toplamasını istemiyorsanız, delik çorap giymeyin.
• Bol giysileri tercih edin.

Ne kadar yürümelisiniz?

Önceleri yavaş başlayın ve mesafeyle hızı zaman içinde kademeli olarak artırın, özellikle de aktif değilseniz. Haftada en az 2-3 kez yürüyüş yapmaya çalışın. Önceleri kısa mesafeleri hedefleyin ve zamanla hedeflerinizi büyütün. Ayrıca hafta içinde yürüdüğünüz gün sayısını artırın. Sadece mesafeyi değil, hızınızı da artırarak çalışabilirsiniz.

Aman dikkat!

Yürümeye başlamadan önce bilmeniz gereken birkaç önemli nokta var:

• Başlamadan önce esnemeyi unutmayın.
• Yürümeye başlamadan önce ve sonra bol su için. Eğer çok uzun mesafe yürüyecekseniz, yanınızda bir şişe su bulundurun.
• Mutlaka çorap giyin, hava sıcak olsa bile.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>