>

SAĞLIKLI YAŞAM

Uyku Apnesi Hastalığı Depresyon Riskini Artırıyor

Bilimsel çalışmalar uyku apnesi olan kişilerin daha uzun süre depresyon yaşadıklarını gösteriyor.
 
   
 
 
     

Uyku apnesi olan bir kişinin uyku sırasında solunumu düzensizdir. Bu nedenle yeterli oksijen alamayan vücut sürekli stresli durumda kalır. Uzun süre bu şekilde yaşayan bir kişinin ruh hali depresyona daha yatkındır ve daha uzun süren depresyon atakları geçirir. Uyku apnesi tedavi edilmezse daha büyük problemlere neden olabilmektedir.

Avusturalya’da bay ve bayan karışık 293 uyku apnesi hastasında bir test yapılmıştır ve bu testin başında hastaların yaklaşık % 73 kadarının depresyonda olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca bu hastaların depresyon seviyelerinin oldukça ilerlemiş durumda olduğu da belirlenmiştir. Testin başında 41 hasta bu şekilde yaşamaktansa ölmenin daha iyi olduğunu belirtmiştir.

293 hasta üzerinde 4 ay boyunca CPAP terapisi uygulanmıştır. Testin sonucunda bu hastaların yalnızca % 4’ünde depresyon belirtileri görülmeye devam etmiştir. Bu da uyku apnesi hastalığının ruh sağlığımız üzerindeki olumsuz etkilerini ispatlamaktadır.

Bu hastalığın sosyal hayatımız üzerindeki olumsuz etkisi sanıldığından daha fazladır. Dünya’da milyonlarca kişi uyku apnesi hastalığından dolayı yüksek tansiyon, kalp krizi, tip 2 diyabet ve depresyon gibi sayısız sağlık problemiyle karşı karşıya kalmaktadır. Sonuç olarak uyku apnesinin neden olduğu depresyon riskinden kurtulmak için kişiye CPAP terapisi uygulanmalıdır.
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>