>

SAĞLIKLI YAŞAM

Uykunuzdan vazgeçmeyin

Yeteri kadar uyumayanların iş performansları düşüyor, fiziksel ve zihinsel faaliyetleri de etkileniyor.
 
   
 
 
     
“Bir saat az uyusam ne olur ki...” yoğun bir gün geçiren ve işlerini o gün tamamlaması gereken birçok kişinin dile getirdiği bir görüş bu... Oysa bilimadamları aynı fikirde değil... Gerekenden az uymanın kişinin işyerindeki performansını düşürdüğünü, zihinsel ve fiziksel faaliyetlerini etkilediğini belirtiyor...

İngiltere’de yapılan bir araştırma da konuyla ilgili ilginç örnekler sunuyor. İngiliz bilimadamları artık daha fazla çalışan ve buna rağmen sosyal yaşamını da ihmal etmek istemeyenlerin uykularından feragat ettiğini belirtiyor ve şu saptamayı yapıyor: Modern çağın insanları beş yıl öncesine kıyasla çok daha az uyuyor.

Araştırma sonuçlarına göre İngilizlerin yüzde 54’ü daha az uyuduğu için olmadık yerlerde uykuya dalıyor: Bir iş toplantısında, toplu taşıma araçlarında, hatta yüzde beşi de direksiyon başında... Halbuki az uyumak iş performansını düşürüyor, kişinin kendini mutsuz hissetmesine neden oluyor. Yeterli ve düzenli uyku ise bağışıklık sistemini güçlendiriyor, hafızayı güçlendiriyor, öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Uzmanlar bu nedenle düzenli ve yeterli uyumaya gerekli özenin gösterilmesini tavsiye ediyor.

GÜNDE 7 İLA 9 SAAT UYUYUN

Alman Federal Tabipler Odası tarafından Köln’de düzenlenen toplantıda konuşan Regensburg Üniversitesi Kliniği’nde görevli Göran Hajak, günde 7 ila 9 saat uyuyan kişilerin ölme riskinin, az uyuyanlara göre, daha düşük olduğunu ifade ederek, telafi için haftanın bir gününün “uyuma günü” olarak planlanmasını önerdi.

Öğle uykusu faydalı

Öğle saatlerinde şekerlemenin de çok yararlı olduğunu söyleyen Hajak, yarım saati geçmeyen öğle uykusunun vücudu güçlendirdiğini, biyolojik saati bozmadığını ve gece uykusunu etkilemediğini belirtti.

UYKU BOZUKLUĞU TEDAVİ EDİLMELİ

Araştırmalara göre, uyku bozukluğu olan kişilerin sadece yüzde 50’si, bu hastalıktan kaynaklanan rahatsızlıklar nedeniyle hekime başvuruyor. Bunlardan da sadece yüzde 50’sine doğru teşhis koyuluyor.

Uzun süre uykuya dalmada ve kesintisiz uyumada zorluk çeken, uyurken kısa süreli olarak nefes alması duran ve gündüzleri sürekli olarak uykusu gelen kişilerin mutlaka uzmana başvurması gerektiğine dikkat çeken Hajak, uyku bozukluğu tedavisinde son yıllarda büyük gelişmeler kaydedildiğini ifade etti.

www.ntvmsnbc.com
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>