>

SAĞLIKLI YAŞAM

Varis, güzelliğinizi bozmasın

Varis iki cinsiyette de görülmesine rağmen özellikle kadınlar daha talihsiz. Kadın cilt yapısının daha ince olması varisi kadınlarda tetikliyor.
 
   
 
 
     
Varis kısaca toplardamarların genişlemesi anlamına geliyor. Özellikle bacaklarda rastlanan bu durum estetik açıdan kadınlara rahatsızlık verirken bazen de ilerleyerek daha büyük problemlere neden olabiliyor. Günümüzde en yaygın kozmetik problemlerden birisi de kapiller varis. Bir çalışmaya göre kapiller varis, erişkin yaşlardaki kadınların yaklaşık yarısını etkiliyor. Acıbadem Hastanesi Bakırköy Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Dr. Yasemin Mamur, kapiller varisi, "bacaklarda örümcek ağı şeklinde genişlemiş kılcal damar yapıları" olarak tanımlayarak şöyle devam ediyor: "Sıklıkla ayak bileği, uyluk ve baldırı tutarlar. En yaygın şikayet kozmetik olmakla birlikte, yanma, kaşıntı ve ağrı sık görülen belirtilerdir. Kapiller varislerin tedavisinde skleroterapi, poliklinik şartlarında çok kolaylıkla uygulanabilmekte ve hastalar hemen normal yaşam aktivitelerine dönmektedir."

Enjeksiyon tedavisi: Skleroterapi

Kapiller varis tedavisinde kullanılan skleroterapi yöntemini ise Dr. Ersin Erek şöyle özetliyor: "Tedavinin esasını çok ince özel iğneler kullanılarak, hastalıklı varis damarı içine, damar cidarını tahrip edici bir sklerozan madde verilmesi oluşturuyor. Sklerozen madde varis damarı cidarına hasar vermekte ve yapılan kompresyonla birlikte damarın bütünlüğü kayboluyor. İçine kansızlıktan görülmez hale gelen varis vücut tarafından yok ediliyor."

Yenisafak

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>