>

SAĞLIKLI YAŞAM

Vücut İçin Liflerinin Önemi

Hem sağlığınızı koruyun, hem de genç kalın!
 
   
 
 
     

Bağırsaklarınızı mutlu etmek ve kendinizi kuşlar gibi hafif hissetmek için tam tahıllı gıdalardan yararlanın. Meyve, sebze, tam tahıllı gıdalarda bol miktarda bulunan liflerden, olabildiğince çok faydalanın... Hem sağlığınızı koruyun, hem de genç kalın!

Lif özellikle meyve, sebze, taneli sebzeler ve tam tahıllı gıdalarda bol miktarda bulunuyor. Lifle ilgili en önemli sorun, birçoğumuzun vücudumuzun ihtiyacı olan lif miktarının sadece yarısını almasıdır. Peki, neden daha fazlasına ihtiyacımız var?

Kötü kolesterolü düşürür: Meyve, sebze ve fasulye gibi taneli sebzeler özel bir lif içerir ve bu lif dekötü kolesterolünüzü düşürür. Bağırsaklarınızda bulunan yağı sindirmenizle ortaya çıkan safra asitlerini yakalar ve bunları adeta bir kelepçeyle tutararak vücudunuzdan atılmalarını sağlar. Bu asitler yok olduğunda vücudunuz deposunu doldurmak için yeniden faaliyete geçer ve bunu da karaciğerinizdeki kolesterolden çalarak yapar. Bu işlem de kötü kolesterolünüzü düşürür.

BAĞIRSAKLARINIZI MUTLU EDER:

Buğday unu, kepekli gevrekler, tam tahıllı ekmekler ve tam tahıllı ürünlerde bulunan çözülemeyen lifler, bağırsaklarınıza yardım ederek, onların çok fazla çalışmasına yer bırakmaz. Bağırsaklarınız maddelerin hareket etmesi için gerilirken, duvarlarında küçük fıtıklar oluşur.

KADINLARA GÜNDE 25 GRAM LİF YETER

• Lifli gıdalar hacimsel olarak büyük, kalori olarak küçüktür. Bu tür gıdaları çiğnemeniz için uzun zaman gerekir ve bu tür gıdalar aynı zamanda geç acıkmanızı da sağlar.

• Her gün 14 gram lifli gıda yiyen kişilerin yüzde 10 oranında daha az kalori tükettikleri görülmüştür. 14 gram lifi, iki dilim tam tahıllı ekmekten veya yarım porsiyon pişmiş brokoliden alabilirsiniz.

• Lifli gıdalar aynı zamanda yaşlanmayı geciktiren vitaminlere, minerallere ve bitkisel kimyasallara da sahiptir. Düzenli tüketildiklerinde bel bölgenizi inceltirler.

• Kadınlar için günlük 25 gram, erkekler için de günde 35 gram lif yeterli olacaktır. Lifli gıdalar tüketirken bol su içmeyi de ihmal etmeyin. Bu sayede sindirim sisteminiz hızlanacaktır.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>