>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yaz Geldi Ayakkabı Seçimine Dikkat!

Yazın ayakkabı seçimi yaparken nelere dikkat edilmesi gerekiyor.
 
   
 
 
     

İlerleyen dönemlerde ayak problemleriyle karşılaşmamak için yaz aylarında seçilecek ayakkabılar konusunda dikkatli olmak ve sağlıklı ürünler olduklarından emin olmak gerekiyor.

Sıcak yaz günlerinde plajlarda kullanılacak terliklerin, parmak arası modellerin ve sandaletlerin ayağı çok iyi kavramasına dikkat etmek gerekiyor. Aksi takdirde ayak kaslarınız ayakkabıyı tutabilmek için doğal olmayan bir çaba içerisine girecek ve yanlış şekilde hareket edecektir.

Tabanları aşırı ince ve sert olan yazlık ürünlerde aşırı ince tabanlar yerden gelen darbeleri yumuşatmadığı için bileğinize, dizinize ve belinize daha çok baskı gelecektir. Ayrıca ince tabanlar ve ayağı tutmayan yazlık ayakkabılar burkulmalara neden olabilmektedir.

Uygun fiyatlı ve şık görünümlü oldukları için sıklıkla tercih edilen parmak arası terlikler ise uzun süre kullanıldıklarında tehlikeli olabiliyorlar. Ayağı kavrayacak bir yapıya sahip olmadıkları ve çok ufak bir noktasıyla ayağı tutmaya çalıştıkları için ayak kasları ayakkabının yapması gereken görevi üstlenerek zorlayıcı bir çaba göstermek zorunda kalıyor. Ayak kavisini de destekleyemeyen parmak arası terlikler uzun süre kullanıldıklarında alt bacak ağrılarına, çekiç parmak gibi parmakla ilgili sorunlara, topuk ve tendonlarda problemlere neden olabiliyor.

Önerimiz, bu tür ayakkabıları gün boyu kullanmaktan kaçınarak yalnızca plajda ve kısa sürelerle kullanmanız.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>