>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yılbaşı Gecesine Küçük Atıştırmalıklarla Hazırlanın

Yılbaşı yemeğinde 1,5 -2 saat önce yapacağınız küçük bir atıştırmalar akşam yemek seçimlerinizi daha iyi ayarlamanızı sağlar.
 
   
 
 
     

VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzm. Diyetisyen Nilay Topçam Zihnioğlu, Yılbaşı gecesi ve ertesi gününün kabusa dönüşmemesi için beslenme konusunda uyarılarda bulunuyor. Ayrıca Yılbaşının ertesi günü vücudu dinlendirmek de büyük önem taşıyor. Özellikle gün boyunca bol sıvı almayı unutmamak gerekiyor” dedi.

Yılbaşı sofraları tüm özel günlerde olduğu gibi büyük özenle hazırlanıyor. Hazırlıkların şimdiden başladığı yılbaşı sofraları yeni yılın ilk gününde kabusa dönüşmemeli. VKV Amerikan Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü Uzm. Diyetisyen Nilay Topçam Zihnioğlu, vücudu yormamak veya bir sağlık problemi olanların sıkıntı yaşamaması için yılbaşı menüsünde bazı püf noktalara dikkat etmek gerektiğini söylüyor.

Bir avuç kuruyemiş sizi akşama hazırlar


Nilay Topçam Zihnioğlu, yılbaşı sofrasına oturmadan 1,5-2 saat önce yapılacak küçük atıştırmalıkların akşam yemek seçimlerini daha iyi ayarlamaya yardımcı olacağını belirterek şu bilgileri aktarıyor: “Yılbaşı gecesinde çeşidi bol bir masa tercihi yapılacaksa gün boyunca bir şey yememek doğru olmayacaktır. Özellikle sofraya oturmadan 1,5 -2 saat önce yapacağınız küçük bir atıştırma, akşam yemek seçimlerinizi daha iyi ayarlamanızı sağlamış olur. Ceviz, badem, fındık, antepfıstığı gibi kuruyemişler güzel bir ara öğün olabilir. Bir avuç kadar yenilecek kuruyemiş tok tutacağı için akşam yemeğine daha kontrollü bir başlangıç olabilir. Benzer şekilde meyve veya küçük bir tost da aynı görevi görebilir.”

Mezelerin yağ içeriğini azaltın


Yılbaşı sofraları için de önerilerde bulunan Nilay Topçam Zihnioğlu, mezelerin yağ içeriğini azaltmanın önemine dikkat çekerek şunları söylüyor: “Kızartılarak yapılan meze seçeneklerini fırında yapmak ya da aşırı yağlı soslar yerine zeytinyağı ve baharatlardan oluşan soslar kullanmak daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Yoğurtlu mezeler biraz daha ön plana çıkabilir. Yoğurdu sebzelerle, kuru baklagillerle veya tahıllarla birleştirerek sağlıklı ve lezzetli birçok meze ile sofranızı donatabilirsiniz. Tek çeşit salata yerine bir kaç çeşit salata hazırlayabilir ve kuru baklagillerden de salata yaparken faydalanabilirsiniz. Tatlı menünüzde bir kaç çeşit olacak ise en azından meyve tatlısı veya sütlü bir tatlı da bulunabilir.”

Ertesi gün bol sıvı almayı unutmayın

Yılbaşı gecesinin ardından sıvı alımının da artırılması gerektiğine dikkat çeken Nilay Topçam Zihnioğlu, sözlerine şöyle devam etti: “Yılbaşının ertesi gün vücudu biraz dinlendirmek gerekiyor. Özellikle gün boyunca bol sıvı alınmalı. Gün içerisinde içeceğiniz ıhlamur, karanfil, zencefil, kuşburnu gibi çaylar sıvı alımınıza yardımcı olacaktır. Beslenmenizde yapılacak en iyi şey uzun süre aç kalmadan sebze ve meyve tüketiminizi arttırmak. Kendinizi iyi hissetmek için sabah kahvaltısına biraz peynir, zeytin ve yeşillikler eklemek vücudu rahatlatmanın en iyi yöntemi olacaktır. Yemek aralarında aç kalmak yerine meyve yemek ve ana öğünleri salatalarla zenginleştirip, sebze ağırlıklı yapmak yeterli olacaktır. Yine yılbaşından sonraki gün hafif bir yürüyüş vücudun rahatlamasını sağlayacaktır.”

YILBAŞI MENÜSÜ
Sabah: Kepekli tost
Çay
Veya
1 kupa süt
Meyve
Veya
Müsli
Süt/yoğurt
Öğle : Zeytinyağlı veya etli sebze yemeği
Tam tahıllı ekmek
Yoğurt
Veya
1 tabak çorba
1 büyük kase yoğurt
Bol salata
Ara : 1 bardak süt / yoğurt / ayran
Ara : 1 avuç kuruyemiş
Akşam: Et/tavuk/balık
Zeytinyağlı sebze
Salata çeşitleri
Yoğurtlu meze çeşitleri
Tam tahıllı ekmek/pilav/börek
Ara: Meyve/meyve tatlısı/sütlü tatlı

YENİ YILIN İLK GÜNÜ
Sabah: Peynir
Bol yeşillik
Tam tahıllı ekmek
Zeytin
Ara : Taze meyve
Öğle : Zeytinyağlı sebze yemeği
Tam tahıllı ekmek
Yoğurt
Ara : 1 bardak süt veya yoğurt
Akşam: Zeytinyağlı sebze yemeği
Tam tahıllı ekmek
Yoğurt
Veya
Izgara Balık
Salata
Tam tahıllı ekmek
Ara: Taze meyve
 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>