>

SAĞLIKLI YAŞAM

Yorgunluk sendromu

Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de ''kronik yorgunluk sendromu''...
 
   
 
 
     
Stres, bazı bedensel hastalıkları da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de ''kronik yorgunluk sendromu''. Son yıllarda yaşam koşullarındaki değişmelerin stresli ortamları artırdığına dikkat çeken uzmanlar, buna bağlı olarak hastalıkların da arttığını ifade ediyor. Türkiye Endokrinoloji ve Metobolizma Derneği Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur, Avrupa ülkelerinde uzun yıllardır bilinen kronik yorgunluk sendromunun, son yıllarda Türkiye'de de tanınmaya başlandığını söyleyerek, şunları anlattı:

SÜREKLİ YORGUNLUK HİSSİ "Türkiye bu sendromu yeni yeni tanımaya başladı. Bu nedenle kesin rakamlar bilinmemekle birlikte yaygın olduğunu düşündüğümüz bir hastalık. Kronik yorgunluk sendromunun neden ortaya çıktığı konusunda çok sayıda teori bulunuyor. Viral enfeksiyonlar ve bazı aşılar sonrasında ortaya çıktığı yönündeki bulgular değerlendiriliyor. Kronik yorgunluk sendromuna yakalanan kişi, günlük hayattaki fiziksel aktiviteleri yerine getirmez, işine gidemez, hatta ileri aşamalarda yatağından kalkamaz olur. Sürekli bir yorgunluk ve bitkinlik hali hisseder, bununla birlikte hafif ateş ve boğaz ağrıları başlar.

'DEPRESYONLA KARIŞMASIN' Kronik yorgunluk sendromunun depresyonla karıştırılmaması gerekir. Bu hastalarda zamanla ruhsal bozukluklar ve özellikle depresyon oluşabilir. Ancak bu, "Depresyonu olan herkeste kronik yorgunluk sendromu var" anlamına gelmemelidir. Stres yaşamın bir parçası haline geldi. Stressiz bir yaşam düşünmek maalesef mümkün değil. Stresi kontrol etmeyi bilmeliyiz. Herkesin bir stres eşiği var, bu eşiği aşmamak gerekiyor. Düzenli hayat tarzı, hafif fiziksel egzersizler ve ideal kiloyu aşmamak, kronik yorgunluk sendromu ve benzeri rahatsızlıklardan korunmak için uygulanması gereken temel kurallardır.''

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>