>

TATİL

Seyahat Trendlerini Yönlendirecek 7 Yeni Kelime

Premium Her Şey Dahil tatil konseptinin öncüsü ve aileler, çiftler için lüks deneyimli tatil konseptinin lideri, seyahat sektöründeki yeni trendleri ve buna bağlı yeni kelimeleri keşfetmek amacıyla bir analiz gerçekleştirdi.
 
   
 
 
     

Club Med, Lisness'ten spafari'ye, painmoon'u da unutmadan, gelecek yılları domine edecek seyahat trendlerini anlatan 7 yeni kelimeyi sunuyor.

Club Med, gerçekleştirdiği analiz sonucu paylaştığı yeni seyahat trendlerine yönelik hizmetleriyle müşterilerine daha çeşitli ve özel deneyimler sunmayı hedefliyor.

Club Med Güney Avrupa ve Gelişmekte Olan Pazarlar Başkanı Rabeea Ansari, seyahat tutkunlarının beklentilerine cevap vermek ve onlara benzersiz deneyimler sunmak için bu yeni trendlere odaklandıklarını belirtti.

"LISNESS”, “BLEISURE” ‘IN ZITTI

İki kelimenin birleşimi olarak ortaya çıkan bu neolojizmler, iş seyahati ve boş zamanı birleştirme pratiğini ifade ediyor. Genellikle kişilerin iş seyahatleri sırasında boş zamanlarını değerlendirme, seyahat ettikleri yerde keyifli aktiviteler yapma ve deneyimlere odaklanma anlamına geliyor. Artık yerleşmiş Bleisure kavramının aksine, lisness daha uzun bir huzur yolculuğunu ve içinde çalışma zamanı yaratmayı hedefliyor. "Lisness" kavramı, özellikle modern iş dünyasında esnek çalışma ve yaşam dengesini artan bir şekilde vurgulayarak iş seyahatini daha bilinçli ve zihinsel olarak rahatlatıcı bir deneyim haline getirme trendi olarak öne çıkıyor.

Club Med'in Güney Avrupa ve Yeni Pazarlar Başkanı Rabeea Ansari bu yeni trend için; "Daha uzun konaklama talebi ve Premium wifi hizmetimize artan talebi fark ediyoruz, bu hizmet, hızlı bağlantı için tesislerimizin ağında öncelikli bir kanal sunuyor. Lisness, şüphesiz modern iş seyahati yapanların beklentilerini karşılayabilen yeni bir paradigmadır" dedi.

SET-JETTING: BEKLENMEDİK “WHITE LOTUS ETKİSİ”


“Set-jetting” yani başarılı filmler ve TV dizilerinden ilham alarak tatil destinasyonunu seçme eğilimini ifade ediyor. Bu eğilim yıllar önce Yüzüklerin Efendisi üçlemesi ile ortaya çıktı. Yeni Zelanda, efsanevi serinin mekanlarını bizzat görmek isteyen meraklı turistlerin yeni akışlarını keşfetti. Son zamanlarda, yeni televizyon dizilerinin popülerliğiyle birlikte, bu fenomen giderek daha fazla destinasyonu etkiliyor. Örneğin, "The White Lotus"un başarısının ardından, Club Med Cefalù %28 artışla, AB dışındaki gezginlerin %59'unun ABD'den olduğu, Sicilya atmosferine hayran kalan ve dizinin ödüllü ikinci sezonunun bazı sahnelerinin çekildiği Palermo ve Taormina'yı ziyaret etmek isteyen turistlere ev sahipliği yaptı.

“SPAFARI” ÜNLÜLER GİBİ SAVANADA

"Spa" ve "safari"nin birleşimi olan spafari, Afrika seyahatlerine yönelik artan bir talebi temsil ederek Afrika’da macera ile dinlenmenin mükemmel bir kombinasyonunu sunuyor. Rihanna'dan Chiara Ferragni'ye kadar birçok ünlü ismin tercih ettiği bu tatil türü gelecek yıllarda da popülerlik kazanması beklenen bir trend ve Güney Afrika'nın ilk tatil köyü Club Med Tinely’nin planlanan açılışı da bunu kanıtlar nitelikte.

"Club Med'in markalı ilk sörf okulunu açmanın yanı sıra, Tinley'nin yeni kampı 8.623 hektardan fazla bir rezervin ortasında yükselecek. Bu yerin, safari deneyimini sihirli, güvenli ve rahatlatıcı hale getirmeye yetecek kadar müşterilerimizin favori destinasyonlarından biri olabileceğine inanıyoruz" diyor Rabeea Ansari.

GRAMPING: NESİLLER ARASI SEYAHAT

"Grandparents" (büyükanne ve büyükbaba) ile "camping" (kamp) kelimelerinin birleşiminden türetilen gramping, farklı nesiller arasında anlamlı seyahat deneyimlerini paylaşmayı hedefliyor. Pandeminin etkisiyle öne çıkan, genellikle ebeveynlerin olmadığı, sadece büyük ebeveynler ve torunlar arasında gerçekleşen bir tatil konseptini temsil eden gramping aile bağlarını güçlendirmek, keyifli anılar biriktirmek ve doğada bir araya gelmek amacıyla tasarlanan bir seyahat anlayışını yansıtıyor.

Rabeea Ansari Gramping trendine yönelik ise şunları söyledi: “75 yıldan fazla deneyime sahip bir kuruluş olarak, nesiller arası tatillerin aile bağlarını güçlendirmenin etkili bir yolu olduğunun farkındayız. Pandemi sonrası bu tür seyahatlerde bir artış yaşandığını gözlemledik, özellikle de yaz aylarında dağ destinasyonlarına doğru. Her yıl, seyahat severlerin dağları tercih etme sayısı önemli ölçüde artıyor, bu da taze hava ve doğayla temas arzusunun arttığını gösteriyor. Amazing Family programımız, ailelerin birlikte zaman geçirmelerini, eğlenmelerini, oynamalarını, keşfetmelerini ve mutlu anları paylaşmalarını sağlamak amacıyla özel olarak tasarlanmış bir haftalık bir deneyim sunuyor".

"MINIMOON": BÜYÜK BALAYI SEYAHATİ ÖNCESİ BİR AŞK KAÇAMAĞI

Son yıllarda düğün organizasyonundaki maliyet artışı ve törenle ilgili stres nedeniyle, yeni bir kavram olan "minimoon" giderek popülerlik kazanıyor. Minimoon, çiftlerin genellikle hafta sonundan biraz daha uzun süren, büyük günlerini takip eden günlerde veya haftalarda yaptığı hızlı bir seyahat. Bu, daha sakin bir ortamda ve daha büyük bir bütçeyle gerçek balayını planlamadan önce gerçekleştirilen bir kısa kaçış aslında.

"Bugünün çiftleri için balayı seyahat zamanlamaları değişti. Çiftler için bugün, tatil günlerini işle denk getirmek, önemli bir seyahat için ekstra para biriktirmek veya sadece hayal edilen destinasyona gitmek için doğru mevsimi beklemek kolay değil. Hemen düğünden sonra zorunlu olarak harcanması gereken balayı kavramı artık geçerli değil. Club Med Türkiye Ülke Direktörü Özlem Tosun, birçok çiftin, büyük balayı için daha uzun bir mola almadan önce düğün sonrası biraz gevşeme için kısa süreler, bir hafta sonu veya üç-dört gün seçtiğini belirtiyor. Tosun, Minimoon için mükemmel destinasyonlar arasında gözlerden uzak bir Ege koyunda, çam ağaçlarının gölgesinde Club Med Bodrum, Akdeniz maviliğinin kıyısında Club Med Palmiye, İspanya Malaga'da endülüs kültürünün tam ortasında yer alan Club Med Magna Marbella ve Cefalu Exclusive Collection’ı kış ayları içinse masalsı bir kış kasabasında yer alan Val d'Isere Exclusive Collection gibi kaçış alanlarını sıralıyor.

PAINMOON: NEGATİF DÖNEMLERİ GERİDE BIRAKMA TATİLİ

Pain (acı) ve moon (ay) kelimelerinin birleşiminden üretilen painmoon zor zamanları geride bırakma ve huzur bulma amacıyla yapılan bir tatil türü. Bu tatil, özellikle wellness, spor ve açık hava aktivitelerine odaklanarak içsel huzuru yeniden keşfetmeyi amaçlıyor.

Club Med, dünyaca ünlü antrenörlerden biri olan Heberson Oliveira ile iş birliği yaparak kurduğu yoga okulunda yeni başlayanlardan uzmanlara kadar herkese fayda sağlıyor ve yeni uygulamaları keşfetme fırsatı sunuyor. Yoga Okulu'nun modülleri, her destinasyon için bireysel olarak uyarlanıyor, her tesisin özelliklerini ve katılımcıların yetenek seviyelerini dikkate alıyor. “Örneğin, el değmemiş bir Yunan adasına konumlu Gregolimano’da yoga ve su üzerinde paddleboard deneyimi yaşamak mümkündür” diyor Özlem Tosun. Club Med tesislerinde geçirilen birkaç günlük konaklama büyüleyici ortamlarda yoga yapmanın yanı sıra herkesin zihinsel ve fiziksel olarak ilerlemesini sağlamak üzere tasarlanmış bir wellness paketi sunuyor.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>