>

TATİL

Tatilde Alınan Hediyeler Çöpe Gidiyor!

Avrupa’nın en çok kullanılan uçak bileti karşılaştırma motoru Skyscanner, tatilde alınan hediyelerin ne kadar beğenildiğini araştırdı.
 
   
 
 
     

Araştırmaya göre katılımcıların %69’u yakınlarının tatil sonrası getirdiği hediyeleri beğenmezken, %15’i hediyeyi ilk fırsatta çöpe atıyor. 2000 kişiyle yapılan anketin sonuçlarına göre en beğenilmeyen hediyelerin başında süs eşyaları yer alıyor. Komik tişörtler ve ucuz takılar da beğenilmeyen hediyeler kategorisinde süs eşyalarını takip ediyor. Üstelik beğenilmeyen hediyelik eşyalara senede neredeyse 16 milyar lira* harcanıyor.

Dünyada bini aşkın havayolunun milyonlarca noktasını tarayarak en hesaplı uçak bileti alternatiflerini karşılaştırmalı olarak sunan Skyscanner’ın yaptığı son araştırmaya göre, yazın sonuna geldiğimiz şu günlerde tatil dönüşü verilen hediyelik eşyaların bir kısmı şimdiden çöpün yolunu tuttu bile.

Tatil dönüşü sevdiğiniz insanlara hediye almak kulağa çok hoş gelse de seyahatseverlerin hediyelik eşya alırken daha seçici olmaları mantıklı olacağa benziyor. Uçak bileti, otel ve araba kiralama alternatiflerini saniyeler içinde karşılaştıran Skyscanner’ın araştırmasına katılan 2000 kişinin %69’u tatil dönüşü getirilen hediyeleri beğenmezken, %15’i bu hediyeleri ilk fırsatta çöpe atıyor.

SÜS EŞYASI, TİŞÖRT VE TAKILAR BEĞENİLMİYOR

2000 kişi ile yapılan anketin sonuçlarına göre, süs eşyaları %14 ile en sevilmeyen hediyeler arasında başı çekerken, komik tişörtler (%9) ve ucuz takılar (%9) beğenilmeyen hediyelik eşyalar sıralamasında ikinci ve üçüncü sırayı paylaşıyor. Anahtarlık ve buzdolabı mıknatısı (%7) gibi hediyelik eşya deyince akla ilk gelen hediyeler insanların hoşuna gitmezken, yiyecek (%4), kar küresi (%4) ve sahte DVD’ler (%4) de hediye alınan kişileri memnun etmeyi başaramıyor.

ONCA PARA ÇÖPE GİDİYOR

Tatil hediyelerine harcanan paralar azımsanamayacak derecede yüksek. Avrupa’daki seyahatseverlerin %82’si tatilde yakınlarına hediyelik eşya alıyor. Bunun sonucunda harcanan para yıllık neredeyse 16 milyar TL’yi* bulurken, bu paranın kişi başına düşen kısmının yaklaşık 75 TL’si istenmeyen hediyeler olarak çöpe atılıyor. Seyahatseverlerin %14’ü yakınlarına aldıkları hediyeler için 127 TL’den fazla harcarken, %9’u ise 160 TL’den fazla harcadığını itiraf ediyor.

HEDİYEYİ“YANLIŞLIKLA” KIRANLAR BİLE VAR

Sevdiklerini düşünerek tatilden hediye getirenler, bu hediyelerin akıbeti karşısında hayal kırıklığına uğrayacağa benziyor. Araştırma sonuçlarına göre, katılımcıların sadece %4’ü kendisine alınan hediyeyi kullanışlı buluyor. Hediyelik eşyaların %18’i dolaplara kaldırılırken, %10’u ihtiyacı olan kişilere veriliyor.

Daha kurnaz olan %6 alınan hediyeyi başka birisine hediye ediyor, %3 ise online alışveriş sitelerinde satışa sunuyor. %2’lik bir kesim ise hediyeyi “kazara” kırdıklarını itiraf ederken, %1 açık bir şekilde alınan hediyeyi reddediyor. Ayrıca, araştırmaya göre, beğenilmeyen hediyelik eşya alanlar arasında, aslında hediye verilen kişiyi en iyi tanıdığı varsayılan arkadaşlar (%24) ve anne-babalar (%19) başı çekiyor.


En Beğenilmeyen 10 Hediyelik Eşya

1- Süs eşyaları

2- Komik tişört

3- Ucuz takı

4- Anahtarlık

5- Buzdolabı mıknatısı

6- Yiyecek

7- Kar küresi

8- Sahte DVD

9- Yerel içki

10- Havayolu şirketi markalı oyuncak 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>