>

TATİL

Uzun Bayram Tatili Sonrasında Sizi Neler Bekliyor?

Kurban Bayramı bu yıl 9 günlük uzun bir tatil ile birlikte bitiyor.
 
   
 
 
     

Yoğun tempoda çalışanlar ve öğrenciler için büyük mutluluk yaratan bu tatil, daha başlamadan “keşke bitmese” psikolojisi ile mutsuzluğu da yanında getiriyor. Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psk. Aylin Sezer konuyla ilgili olarak “Tatil günlük rutinimizin dışına çıktığımız için bize iyi geliyor; iş , okul olmasa, tatil de bizim için bu kadar önemli ve değerli olmaz” dedi.

Ne kadar yoğun bir iş veya okul yaşamımız varsa, tatile, dinlenmeye, her şeye bir ara vermeye duyulan ihtiyaç da o kadar fazla oluyor diyen Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psk. Aylin Sezer, “Nasıl vücudumuzun gün boyunca harcadığı enerjiyi geri kazanmak için, yemek yiyor, uyuyorsak, tekrar güne zinde başlamak için bu şarj olmaya ihtiyacımız varsa; tatile de bedenimizin ve zihnimizin aynı şekilde ihtiyacı var” dedi.

Tatil depresyonu olarak adlandırılan duygu hali ise, tatil dönüşü işe veya okula başlama sonrasında hissedilen olumsuz duygularla tanımlanıyor diyen Psk. Aylin Sezer, alışıldık düzene geri dönmenin ve artık heyecanlandırmayan yaşamsal gerekliliklerle uğraşmanın, bazı kişilerde karamsar duygulara neden olabileceğini söyledi. Tatili yaptıkları işten, derslerden ya da sıkıntılardan kaçmak, unutmak için kurtuluş olarak gören kişiler tatil dönüşünde, sorunların hiç değişmemiş şekilde kendilerini beklediğini görüyor ve zihinsel, duygusal, hatta bedensel sıkıntılar daha şiddetli yaşanabiliyor diyen Psk. Aylin Sezer tatil sonrası yaşanabilen sıkıntıların bazılarını sıraladı: Tahammülsüzlük, konsantrasyon güçlüğü, çabuk sinirlenme veya ağlamanın yanında, uyku ve iştah düzensizliği, tanımlanamayan ağrılar ve sabahları görülen yorgun kalkma hissi.

TATİLE NİÇİN İHTİYAÇ DUYDUĞUNUZU İYİ BELİRLEYİN


Tatili, sıkıntılardan kaçıştan çok, vücudu ve zihni dinlendirmek, yeni şeylerle tanıştırmak, öğrenmek, keşfetmek için ayrılan bir zaman olarak görmekte fayda var.

Bireysel ihtiyaçların farkında olmak önemli. Kişinin yalnız kalmaya, sessiz, sakin bir ortamda olmaya ihtiyacı varsa, bu ihtiyaca uygun bir tatil planlamak gerekli.

Kişinin ihtiyacı, zevk, enerji aldığı şey, yeni yerler görmek, yeni insanlarla tanışmaksa, yine bu ihtiyaca yönelik hareket etmeli.

Hareketli veya sakin, tatil süreci nasıl geçerse geçsin, tatil dönüşü, işe veya okula dönmek zor geldiğinde, bunun sebeplerinin bulmaya çalışmak önemli.

Tahammülsüzlük, sinirlilik, uyku, iştah bozuklukları, dönülen iş veya ev ortamıyla mı ilgili, yoksa bedenin yeni düzene uyum sağlayabilmek için birkaç güne mi ihtiyacı var. Bu soruların cevabını bulmak, tatil sonrası oluşan ruh halinden sıyrılmak için oldukça önemli.

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>