>

KÖŞE YAZILARI | SELMA SARIGÜZEL

Premiere Vision Color

"Yılda 2 kez Paris’ de düzenlenen, sezonun modasının ve trendlerinin merkezi olarak bilinen, Premiere Vision fuarında 2009/2010 sonbahar-kış renk ve kumaş trendleri..." Selma Sarıgüzel`in yeni yazısı...
 
   
 
 
     

PREMIERE VISION COLOR

2009/2010 Sonbahar- Kış renk ve kumaş trendlerinin sunulduğu Premiere Vision fuarından ve seminerlerden notlar;

Cosmoda’nın amacı size dünya trendlerinden bahsedip, yaz ve kış sezonlarında ünlü modacılar neler yapmış, renk-kumaş, aksesuar, bayan, erkek trendleri neler onlar hakkında bilgi vermek.

Gerek trend seminer ve fuar notları, gerekse defile görüntüleriyle erkenden haberdar etmek.Yılda 2 kez Paris’ de düzenlenen, sezonun modasının ve trendlerinin merkezi olarak bilinen, Premiere Vision fuarında 2009/2010 sonbahar-kış renk ve kumaş trendleri gösterime çıktı. Daha önce de İTKİB ve Woolmark seminerlerinde renk trendleri temalarla işlenmişti.

Premiere Vision’a göre, renk temaları şu şekilde; 1. seduction (baştan çıkarma) 2. distinction (ayrı tutma) 3. relax (rahatlama) 4. pulsation (titreşim)

Kumaş temaları ise, 1. realistic (gerçeğe uygun) 2. sensitive (duyarlı, hassas) 3. magical (esrarengiz, büyülü) 4. expressive (anlamlı)Cotton USA Sonbahar/Kış 2009-10 trendlerine göre 5 tema var ve bunların hikâyeleri de çok farklı.

1. OFF KİLTER (uzakta): Her şey biraz uyumsuz. Gömlekliklerde kömür rengi, silinmeye yüz tutmuş çizgiler, kadife üstüne flok baskı. Denimde asfalt finişler.

Çocuksu tatlı renkler, erkek giysi kumaşlarında koyu renkler, arka yüzünde metalik iplik kullanılmış 2 yüzlü kumaşlar. Kendinden desenli jakarlı kumaşlar. Renkler, birbirine girmiş rahatsız edici karnaval görüntüsünde parlak tonlar hakim.2. ENRİCHMENT (zenginleştirmek): Toprak okyanus ve gelişme kavramlarını telkin edercesine güneşte pişmiş kil tonlarının koyu mavi doğal buğday rengiyle karışımı. Bereket ve sağlık içinde turkuaz ve zengin yeşiller söz konusu burada.

Akordeon dokularla kabarık çizgiler, yanardöner finişler, zengin ve süetimsi tuşe de dokular. Kadın giysilerinde hacimli kumaşlar. Yün benzeri görünüm elde etmek için melanj iplikler kullanılıyor. Alt giyimde çizgi efektleri, 2 katlı örme jakarlar, gömlek yakalarında geçişli çizgiler, temiz düz indigo denimler.3. RESPONSE (yanıt-karşılık): Mineral ve taşların soğuk tonları, sıcak güneş turuncularının yanında daha doğal bir zemin oluşturuyor. Yakıcı pembe yüksek sesle sert yanıt veriyor.

Çevrelerine uyabilen bukalemun kumaşlar kabarık çizgili efektlerle vurgulanmış süpremler, deri değişimini taklit eden şeffaf örgüler, çok temiz doğal renkler doğal kahve tonları gömleklik ince kumaşlarda düzensiz boyamalar, kumaşlarda optik efektler örme kumaşlarda katlı iplikler. File görünümlü iki katlı ipliklerle yapılan kazaklar kadifelerde imitasyon baskılar.4. PROPRİETY (uygunluk): Dış giyimde koyulaştırılmış renklerde küçük ölçek, viktoria dönemi desenler. Klasikler, balık sırtı ve fitilli kadife görünümünde buluşuyor. Yanardöner görünümlü ağır şambreller erkek giyiminde klasik örgü kumaşlar. Renkler çok geleneksel. Sonbahar renk paleti burada çok uyumlu görünecek.

Ev tekstil kumaşlarında kadife ve büyük desenler. Kadın giyiminde daha kaliteli ipek ve pamuk karışımı kumaşlar. Gömleklik kumaşlarda denimden çizgiler. İpliği boyalı kumaşlar.4.NATIVE (yerli): Koyu renklerin hakim olduğu palette geçmişe ait resimleriyle, modern sanat şekilleri arasında köprü kuran cesur ana renkler.

Duman bulutlarıyla işlenmiş ağır kumaşlar. Kış kalınlığında krepler. Çok renkli ipliklerle elde edilen benekli görünümler. Çok sofistike kumaşlar. Örme giyimde parlaklık batik boyama baskılar.

Pamukla birlikte kullanılan elyaflar. Klasik balık sırtı dikişte kumaşa canlılık kazandırılıyor. Kumaş üzerinde farklı dokuma teknikleriyle kabartmalar. Örme kumaşlarda damask desenler. Kalın ve ince iplikler bir arada.Görsellerde de görüldüğü üzere, seneye kış renkleri, derin koyu açık tonların birleşimiyle karmaşanın arasında gibi gözüken çarpıcı bir bütünlük oluşturuyor.

Renkler birbiriyle uyumlu. Pembe ve mor tonlar fazlasıyla hakim. Toprak, taş ve metalik tonlar ise birbiriyle geçişli. Kumaşlar kabarık ve yanardöner dokulu.

Haftaya triko trendlerine ve temalarına değineceğim.

Sevgiyle kalın : )

Selma Sarıgüzel
selmasariguzel@mynet.comSELMA SARIGÜZEL
YAZARA E-POSTA GÖNDER

 

Diğer yazıları liste halinde görmek için tıklayın >

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>