>

TEKNOLOJİ

Instagram’da En Çok Ne Satılıyor?

En sık yapılan hatalar acele etmek, hazır olmadan başlamak ve test etmemek…
 
   
 
 
     

Türkiye’deki işletmelerin de kullanımına açılan Instagram Alışveriş özelliği, e-ticaret yapanların çok büyük kitlelere ulaşmasını ve ürün satışını kolaylaştırıyor. IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, Instagram’da en çok tekstil, giyim, moda, aksesuar ve hediyelik eşya satıldığını açıkladı.

Son dönemde dünyada olduğu gibi Türkiye’de de Instagram’dan e-ticaretin yaygınlaştığını belirten IdeaSoft CEO’su ve TOBB E-ticaret Meclis Üyesi Seyhun Özkara, “Instagram hayatımıza girdikten sonra alışveriş davranışlarımız değişti. Artık insanlar sadece ürün arayarak ürün satın almıyor. İlgi alanlarınıza ve daha önceki davranışlarınıza göre de ürünler önünüze geliyor ve beğeniyorsanız, ilginizi çekiyorsa satın alabiliyorsunuz. Instagram üzerinden Türkiye'de ağırlıklı olarak satılan ürünler, tekstil ürünleri, giyim, moda, aksesuar ve hediyelik eşya. Çünkü görsel açıdan zengin ürünlerin satışı çok daha uygun ve sonuç veriyor.” dedi.

Instagram’dan satış yapmak için yasal bir prosedür gerekmediğinin de altını çizen Özkara, “Vergi mükellefi olarak ticaret yapan her şahıs şirketi veya kurum instagram üzerinden mağazasını açabilir, ürünlerini tüketiciye sunabilir. Instagram üzerinden satış yapmak için web sitenize teoride ihtiyacınız yoktur. Resmi koyarsınız, almak isteyen tüketiciler sizlerle irtibata geçer ve iletişim yoluyla satış tamamlanır. Fakat tüketiciye güven vermesi açısından, süreçleri yürütmek açısından oldukça zordur. Bizim deneyimlediğimiz ise Instagram üzerinden günde 1-2 satışa ulaşmaya başlayan satıcılar için stok yönetmek, para tahsil etmek, ödeme takip etmek oldukça zor, takip edilemez bir hal alıyor. Dönüp IdeaSoft ile e-ticaret sitelerini kuruyor ve bu süreçleri otomatize ediyorlar. “ şeklinde konuştu.

Instagram’da iyi satış yapabilmenin tüyolarını da açıklayan Özkara, şöyle devam etti:


“Ürünleri iyi anlatmak ve detaylara önem vermek gerekiyor. Fotoğraf çekimleri de bir o kadar önemli. Ürünü iyi anlatmalı. Sonrasında da instagram reklamları ile doğru hedef kitlelere reklam yapılabilir. Test etmek ve denemek, detaylı hedefleme yapılması gerekir. Örneğin günlük 10 TL ile İzmir bölgesinde 24-40 yaş aralığında çocuk sahibi annelere bebek ürünleri sunulabiliyor. En sık hatalar ise; acele etmek, hazır olmadan başlamak, gereken önemi vermemek, test etmemek olarak karşımıza çıkıyor.”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>