>

TEKNOLOJİ

Pokemon GO`nun Hilesi Bulundu

Pokemon Go piyasaya sürüleli daha bir hafta oldu ancak bazı kullanıcılar şimdiden oyunda hile yapmanın yollarını üretmeye başladı...
 
   
 
 
     

Nintendo’nun popüler oyun serisi Pokemon’un mobil versiyonu Pokemon Go piyasaya sürüleli daha bir hafta oldu ancak bazı kullanıcılar şimdiden oyunda hile yapmanın yollarını üretmeye başladı. Oyuncuların bulundukları çevrede gezerek Pokemon avlaması ve belirli noktalardan değerli eşyaları toplaması beklenen oyunda kimi kullanıcılar telefonlarının GPS ayarları ile oynayarak oyunu kandırmanın yollarını buldu.

dunyahalleri.com'un haberinge göre Android telefonlar için sunulan bazı yazılımlar telefonun GPS tarayıcısını başka bir noktadaymış gibi göstererek kullanıcıların evde oturdukları yerden başka mekanlarda Pokemon avlamasına ya da Pokestop’ları ziyaret etmesine izin veriyor. Bu uygulama, oyunun mobil yapısına aykırı ve oyunun geliştiricisi Niantic tarafından yasaklanmış durumda. Pokemon Go’nun kuralları arasında “Herhangi bir üçüncü parti yazılım kullanılarak oyunun değiştirilmesi ya da otomatize edilmesi yasaktır” ibaresi yer alıyor.

NİANTİC HİLECİLERE ACIMIYOR

Bu tarz eylemlerde bulunduğu tespit edilen oyuncular Niantic tarafından kalıcı olarak oyundan atılabilir. Firmanın daha önce yayınladığı benzer yapıya sahip oyunu Ingress‘te bu tarz hilelere başvuran oyunculara karşı çok katı tutumlar sergilendiği biliniyor. Bu sebeple böyle yazılımlara başvurmak çok akıllıca görünmüyor. Ancak hile yapan oyuncular bu durumun farkında oldukları için, konum değişikliklerinin normal insan hızını çok fazla aşmayacak şekilde yapılmasını tavsiye ediyor.

Konum değiştirme hilesi oyunda normalde sizin çevrenizde bulunmayan Pokemon’ları yakalayabilmenizi ve Pokemon merkezlerine saldırabilmenizi sağlayabilir. Ya da sadece yorulmamak için de bu yöntemler kullanılabilir. Ayrıca oyunda içinden Pokemon çıkan yumurtaların çatlayabilmesi için de belirli bir mesafe kat edilmesi gerekiyor. Sürekli olarak konum değiştirildiğini gösteren bir yazılım bu yumurtaların yürümeye gerek kalmadan çatlatılmasını sağlayabilir.

Tabii ki konum değiştirme yazılımları sadece oyunlarda hile yapmak için kullanılmıyor. Şartlı salıverildiği için ayağında GPS vericisi bulunan bir kelepçe ile dolaşmak zorunda olan ve belirli bir bölgeyi terk etmesi yasak olan mahkumlar, bu tarz yazılımları kullanarak konumları hakkında yalan söyleyebiliyor. Ya da bazı hackerlar uçakların GPS sistemindeki açıklardan faydalanarak ciddi kazalara sebep olabilir.

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>