>

YAŞAM KOÇU

Çağımızın En Büyük Sorunlarından Biri

Ait hissetmeme duygusunu yenmenin yolu; kendi özgür yolu bulmaktır…
 
   
 
 
     

İnsan olarak kendimizi güvende ve yalnız olmadığımızı hissetmek için, bir yere, bir gruba, bir insana ait olmak isteriz. Ve ait hissetmeme duygusu son zamanlarda çağımızın en büyük sorunlarından biri haline geldi. Psikosentez yaşam koçu Cangül Soydemir, bu sorunu şöyle yorumluyor; “Günümüzde en sık duyduğum şikayetlerden biri de; 'kendini hiçbir yere ait hissetmeme" sorunu. İnsan kendini bir yere ait hissedemediğinde, yaşamda bir boşlukta kalmış gibidir. Öyle hisseder. “Ben nereye aitim?, hangi grubun parçasıyım? Parçası mıyım?, Olmalı mıyım? Bu soruları soruyor çok kişi kendisine ve yanıtını bulmaya çalışıyor.”

Cangül Soydemir ait hissetmeme duygusundan kurtulmamız için şu soruları kendimize sormamızı öneriyor; "Ben kimim? Değerlerim neler? Önceliklerim neler? Yaşamıma kattığım kalıcı bir değer var mı? Varsa ne?" Ve Soydemir ekliyor; “Bu soruların yanıtları, nereye ait olacağımıza da yön verir.”

Aidiyet duygusunu kazanma yollarından biri ise; belli kalıplara oturmuş, herkesin gittiği yoldan değil, kendi ve özgür yolundan gitmek.. Hayatımıza yeni bir yol her zaman cesaret gerektirir, yolun süreci zorlu ve sancılıdır. Ama sonunda özgürleşiriz ve beklediğimiz güven, yalnız olmadığımız duygusunu kendi yolumuzda buluruz.

Kendi yolundan gidenlerin aidiyet duygusunu kazanacağını belirten Soydemir yorumlarına şöyle devam ediyor; “Çoğunluğun gittiği yoldan yürümek daha kolaydır, fazla risk içermez, daha önceden açılmış bu yolun varacağı yer bellidir. Bu yol, eskidir, bilinendir, garantilidir... Yeni bir yol açmak ise zordur, risklidir, garantisi yoktur. Çevrenizdekiler sizi eleştirebilir, beğenmeyip, yargılayabilirler. Bu yüzden kendi hayatında yepyeni bir yol açmak, büyük cesaret gerektirir. Yeni bir yol açmak, özgünlük ve özgürlüktür. Yolunuz yeni olduğu için zor ve yokuşludur. Ama tüm zorlukları yaşamaya değerdir bu süreç. Kendi yolunuzda yürümeye başladığınız zaman özgürleşirsiniz ve özgürlüğünüze ait olduğunuzu derinden hissedersiniz. Gerçek bir birey olduğunuzu anlar ve bu yolda yürümeye devam edersiniz.”

 

Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>