>

YAŞAM KOÇU

İşe başvururken...

Yazılı iş başvuruları neden çoğu zaman başarı getirmiyor? Eğer bir iş için biçilmiş kaftan olduğunuzu düşünüyorsanız, işverni sadece yüz yüze görüşerek ikna edebilirsiniz.
 
   
 
 
     
Okuduğunuz üniversitenin ya da diploma notunuzun eskisi kadar önemli olmadığı yeni iş hayatında başarınızı yüz yüze konuşarak, vizyonunuzla, bilginizle, kültürünüzle ve hedeflerinizle belirtebilirsiniz. Öyleyse şirketin insan kaynakları müdürü ile görüşmek yerine, bölüm müdürü ile görüşmenizi yapmaya çalışın. Eğer telefona çıkan asistan, size randevu vermiyorsa, firmaya gidip ilgili kişi ile yüz yüze görüşmeye çalışın. Siz gerçekten azimliyseniz görüşmek istediğiniz kişiden randevu almanız kaçınılmazdır.

Nitelikleri size uymayan ilanlara başvurmaktan kaçınmayın. Unutmayın çoğu gazete ilanı yapılacak görevi tam olarak belirtmez.

Üç cümleye sığdırılmış bir ilanda asla sizden tam olarak ne istediklerini bilemezsiniz. Bazı ilanlarda yazılı olmayan ve asla yazılı olamayacak şeyler vardır. Bu nedenle birebir görüşmelere önem verin.

Hiçbir iş ilanına bu konuda bir tecrübem yok, yapamam diye bakmayın. Kendinize güvenin ve mutlaka randevu almaya bakın. Bu tarz görüşmeler sizin kenidinize olan cesaretinizi arttıracağı gibi iyi bir tecrübede olacaktır.

İyi bir ilk izlenim yaratabilmek

Başarılı gazeteci Carola Heldt’a göre işe girerken iyi bir izlenim yaratabilmek çok önemli. Heldt’in tavsiye ve deneyimlerine bir göz atalım.

İşte istekli olmak:

Eğitim seminerlerimi evimde gerçekleştiririm. Evim 3.katta ve merdivenler oldukça dik. Eğer şef adayı kadın merdivenleri "Merdiven çıkmak amma da zormuş" diye söylenerek çıkıyorsa hemen kararımı veririm: "Bu kadın yönetici olamaz, çünkü yöneticilik yolundaki zorluklara göğüs geremez."

Tokalaşmak:

Ben elimi uzatmadan karşımdaki kadın bana elini uzatırsa bu yanlış hareket olur. Çünkü o bir adaydır yani tepki göstermesi gerekendir. Bense etkiyi yaratanım. Konuşmaya da şef başlamalı, o değil. Şayet tokalaşırken elimi sıkıca kavramıyorsa yine şansını kaybetmiş demektir. Çünkü elimin böylesine boşça sıkılmasını istemem. İlk görüşmedeki izlenimin asla tekrar edilemeyeceğini unutmamak gerekir.

Yaratılan etki:

Karşımdaki kadın konuşma esnasında: "Şu hedefe ulaşmak istiyorum, şunu elde etmek istiyorum" gibi sözler sarf ediyorsa "Bunu başarabileceğimizi görüyorum" veya "Başarabileceğinizi sanmıyorum" gibi cevaplar veriririm. Böylece görüşmeye gelen kadın için orada nasıl etki bıraktığını bir yabancıdan duyma şansı doğar.

Sahip olunan vizyon:

Bana sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de "Bir görüşmede nasıl davranmalıyım?" sorusudur. Bu soruya her zaman aynı cevabı veririm: "Olduğunuz gibi görünün!"
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>