>

YAŞAM KOÇU

İşten ayrılmanın da kuralı var!...

İşten ayrılmaya karar verdiğinizde, bırakırken ne yapılması gerektiği biliyor musunuz? İşte püf noktaları…
 
   
 
 
     
İlki; asla köprüleri yıkmamak!

Ayrıldığınız yere, referans olarak her zaman ihtiyacınız olacaktır. Belli mi olur? Belki bir gün geri dönersiniz! Hatta yöneticiniz ile yeni iş yerinizde karşılaşabilirsiniz veya müşteriniz olabilir.

Haksızlığa uğradığınızı düşünüyorsanız ve dava açmak istiyorsanız, asla belli etmemeye çalışın.

Sessizce kanıtlarınızı toplamanız ve hukuk danışmanınız ile konuşmanız uygun olacaktır. Gülmeye devam etmeye çalışın, yoksa kendinizi ele verebilirsiniz.

Ani ve fevri kararlardan kaçınmaya gayret edin.

Ayrılma sebebiniz ne olursa olsun, mutlaka belli bir süre öncesinden haberdar edin. Karşı tarafın size haksızlık yaptığını, profesyonelliğin dışında davrandığını düşünseniz bile, siz profesyonelliği elden bırakmayın.

Sözleşmenizi iyice okuyun ve işten ayrılırken neyi hak ettiğinizi, ne alacağınız olduğunu dikkatlice inceleyin.

Bunlar paranın yanında, kullanılmamış izin gibi diğer haklar da olabilir. Şirket içinden biriyle, daha sonra size referans olması için anlaşabilirsiniz. Burada, raporlama yaptığınız kişiyle köprüleri yıkmadan ayrılmanız çok önemli.

En önemlisi:

İşteki arkadaşlarınızın yanında, iş ilişkinizin olduğu ve akıl danıştığınız kişilerle de iletişiminizi asla koparmamaya dikkat edin. Hatta, sizi sevdiğini düşündüğünüz ve kariyerinizde yardımı olacak kişilerin bir listesini bile yapabilirsiniz. Çoğu insan bunu küçümsüyor ve göz ardı ediyor. Ancak, en üst düzey yöneticiler bu listeyi her zaman tutar!
Favorilerinize ekleyinAnasayfaya dönPaylaşın
cosmoturk önerisi
GÜNLÜK FALINIZ
HAVA DURUMU
Anket
Aşk mı, Para mı?
Aşk
Para
>